Przedsiębiorco, możesz odliczyć darowiznę dla niepublicznych szpitali

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2010 09:11

O tym, czy darowizna przekazana na rzecz placówki ochrony zdrowia, może być odliczona od dochodu darczyńcy, decyduje status prawny placówki.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, przedsiębiorcy będący zarówno osobami fizycznymi, jak i osobami prawnymi mogą skorzystać z możliwości pomniejszenia dochodu o kwotę (wartość) przekazanej darowizny podmiotom, które wykonują cele pożytku publicznego. Jednak o tym, czy będzie je można odliczyć od dochodu darczyńcy, decyduje status prawny placówki.

Uprawnienie do pomniejszenia dochodu wynika zarówno z ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), jak i z ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu darowizn przekazanych organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, która obejmuje m.in. zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia.

Organizacja otrzymująca darowiznę nie może być jednak jednostką sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Nie są nimi np. publiczne zakłady opieki zdrowotnej przekształcone w spółki prawa handlowego. Przedsiębiorcy mogą więc skorzystać z odliczenia przekazanych darowizn na rzecz takich szpitali zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej.


Więcej: Dziennik Gazeta Prawna

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum