Prowadzisz? Uważaj, jakie leki zażywasz

Autor: RZ, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2010 12:58

Kierowca po zażyciu leku zmniejszającego sprawność prowadzenia samochodu odpowiada tak samo, jak znajdujący się pod wpływem alkoholu, jeśli spowoduje wypadek.

Prowadzisz? Uważaj, jakie leki zażywasz

Do 20 proc. wypadków drogowych może być spowodowanych przez osoby zażywające farmaceutyki niekorzystnie oddziałujące na sprawność psychofizyczną. Dlatego kierowca powinien ostrożnie podchodzić do każdego leku, który zażywa przed wyruszeniem w trasę.Ważne jest też, co spożywamy przed lub po przyjęciu leku. Uważać należy zwłaszcza na alkohol i napoje energetyczne. Wypicie kieliszka wódki nawet po kilku godzinach od zażycia środka nasennego powoduje upojenie alkoholowe. Ryzykowne jest też popijanie leków sokiem grejpfrutowym – wchodzi on m.in. w reakcje z lekami antyhistaminowymi, popularnie stosowanymi do łagodzenia objawów alergii, powodując m.in. zaburzenia rytmu serca – przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Rozmawiając z portalem rynekzdrowia.pl dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ, wśród specyfików mogących w niekorzystny sposób wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów wyliczał: anksjolityki, leki nasenne, neuroleptyki, niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe oraz leki przeciwhistaminowe penetrujące do ośrodkowego układu nerwowego. Ich zażywanie niezgodne z zaleceniami wywołuje np. spowolnienie psychomotoryczne, osłabienie uwagi i czujności, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, wydłużenie czasu reakcji, utrudnienia widzenia i oceny odległości, znużenie oraz senność.Trzeba uważać na leki przeciwbólowe i przeciwgrypowe. Z analizy zagadnienia prowadzonej przez dr. Jarosława Woronia wynika, że o niekorzystnym wpływie niektórych farmaceutyków na zdolność prowadzenia pojazdów zapominają np. dentyści, którzy stosują u pacjentów leki miejscowo znieczulające. Znieczulenie stosowane np. w zabiegach dentystycznych wyklucza z prowadzenia samochodu na dwie godziny, a miejscowa narkoza - na 24 godziny.Z kolei silne leki nasenne i uspokajające mają bardzo długi czas działania; po ich zażyciu nie powinno się siadać za kierownicę nawet przez 24 godziny.  Bezwzględnie kierowcy nie powinni przed drogą zażywać barbituranów oraz pochodnych benzodiazepiny. Według kodeksu drogowego za jazdę po zażyciu leków zawierających te związki grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Kierowcy nie powinni także zażywać leków antyalergicznych starszej generacji oraz środków przeciwwymiotnych. Uważać powinny także osoby cierpiące na nadciśnienie, które zażywają starsze środki, gdyż powodują one zmęczenie i osłabienie sprawności psychofizycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum