Protestujący w Sejmie odrzucają propozycję rządu: zostaną na "majówkę" przy ul. Wiejskiej?

Autor: Onet, PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2018 21:36

Jest 500 zł na rehabilitację osób o znacznym stopniu niepełnosprawności - powiedziała przed spotkaniem z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Tymczasem protestujący propozycję odrzucili uznając, że postulaty nie zostały spełnione. Zaapelowali też do Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego.

Propozycja rządu to manipulacja, bo zaproponowano nam 500 zł nie jako dodatek pieniężny, tylko rzeczowy - mówią protestujący Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)- Projekt, który dziś przynieśliśmy, gwarantuje w budżecie domowym gospodarstw z osobą niepełnosprawną ok. 520 zł oszczędności; chodzi o wydatki na rehabilitację czy wyroby medyczne - powiedziała rzeczniczka rządu. - Oba projekty dot. osób niepełnosprawnych, które powstały w odpowiedzi na postulaty protestujących będą procedowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu; projekty spełniają postulaty z którymi panie weszły do Sejmu - dodała.

- Propozycja rządu to manipulacja, bo zaproponowano nam 500 zł nie jako dodatek pieniężny, tylko rzeczowy. Prawdopodobnie spędzimy "majówkę" w Sejmie - zapowiedzieli protestujący.

- Zaproponowaliśmy, żeby dołączyć te 500 zł do renty socjalnej. Pani minister i cały rząd nie rozumie, że te osoby mają w dalszym ciągu 900 zł w portfelach i że nie chce się im pomóc. My od początku mówiliśmy, że chodzi nam o żywą gotówkę. Mamy apel do prezydenta i pana prezesa Kaczyńskiego - bardzo prosimy o tę pomoc dla osób niepełnosprawnych, które nie mają za co żyć cały miesiąc - powiedziała jedna z protestujących na konferencji prasowej. - Pani minister uważa, że zostały spełnione dwa postulaty - to jest kłamstwo - dodała protestująca.

Spotkanie trwało za zamkniętymi drzwiami, w jednej z sejmowych sal z udziałem Kopcińskiej i minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej.

Spotkanie zainicjowali protestujący, którzy przebywają w parlamencie od 18 kwietnia. W środę przedstawili propozycję kompromisu. Zakłada ona stopniowe wprowadzenie dodatku dla niepełnosprawnych - najpierw w wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. – 400 zł i od czerwca 2019 r. – 500 zł., a nie - jak początkowo oczekiwali - od razu w pełnej kwocie.

Wcześniej rząd zgodził się na realizację innego żądania protestujących i w czwartek przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r. Projekt trafił już do Sejmu, 7 maja odbędzie się jego pierwsze czytanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum