Propozycja rządu: zasiłki chorobowe procentowo takie same, bez względu na wiek

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, DK/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2010 13:07

Niemal wszyscy ubezpieczeni w czasie pobytu w szpitalu otrzymają zasiłek chorobowy z ZUS wynoszący 80 proc. ich pensji.

 Dzisiaj (20 kwietnia) rząd ma zająć się nowelizacją przepisów ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce zrównać sytuację prawną pracowników i wysokość wypłat zasiłków chorobowych w czasie pobytu w szpitalu.

Od 15 dnia choroby osoby starsze (po 50 roku życia) otrzymują obecnie zasiłek chorobowy w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru (najczęściej pensja brutto) zasiłku. Tymczasem pracownik młodszy otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia za czas choroby przez 33 dni, a 70 proc. dopiero od 34 dnia.

Ministerstwo zaproponowało wprowadzenie 80-procentowych zasiłków chorobowych za okres pobytu w szpitalu dla wszystkich ubezpieczonych, z wyjątkiem osób uprawnionych do zasiłków w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Dotyczy to kobiet w ciąży, osób, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy, oraz dawców komórek, tkanek i narządów.

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2011 roku i zwiększając koszty Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o około 29, 2 mln zł w 2011 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum