Propozycja MZ: obowiązkowe ubezpieczenia szpitali od 1 stycznia 2014 roku
Resort zdrowia proponuje, żeby obowiązkowe ubezpieczenia szpitali od zdarzeń medycznych obowiązywały od 1 stycznia 2014 roku. Do tego czasu podmiot leczniczy może zawrzeć umowę takiego ubezpieczenia, ale nie musi tego zrobić.

To kolejna propozycja MZ, która po konsultacjach zewnętrznych i społecznych przekazana zostanie rządowi. Wcześniejsze pomysły resortu, żeby ubezpieczenia nie były obowiązkowe, nie zyskały aprobaty. Trudno było znaleźć optymalne rozwiązanie w sytuacji, gdy część szpitali wykupiła już polisy.
Najnowsza wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r. przekazana została do uzgodnień zewnętrznych 17 maja 2012 r. Czasu na procedury zostało niewiele, bo w myśl obecnie obowiązującego prawa, szpitale, które się nie ubezpieczyły (a takich jest większość) z dniem 30 czerwca br. zostaną wykreślone z rejestrów.
Projekt (art.10) przewiduje sytuację, że dojdzie do postępowań o wykreślenie podmiotu leczniczego z rejestru z powodu braku takiego ubezpieczenia. Jednakże wtedy postepowania mają być umorzone z mocy prawa.
Zaznaczono również, że brak umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych nie stanowiłby podstawy do odrzucenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia oferty w postępowaniu o udzielnie świadczeń opieki zdrowotnej.
Wyjaśniono, że odejście od obligatoryjności ubezpieczenia nie oznacza zwolnienia z odpowiedzialności szpitala z tytułu zdarzenia medycznego. ”Podmioty lecznicze, które nie mają polis ponoszą pełną odpowiedzialność z tytułu zdarzeń medycznych w granicach określonych w art. 67k ust. 7 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta” - przypomniano w uzasadnieniu.
Więcej: www.mz.gov.pl lub patrz pod tekstem - plik w formacie pdf do pobrania
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)