Prokuratura zajęła się zwolnieniami lekarskimi pielęgniarek w Mielcu. "Czujemy się zastraszane"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2018 12:49

3 lipca mielecka prokuratora rejonowa wszczęła śledztwo ws. wyłudzenia w okresie od 27 do 29 czerwca poświadczenia nieprawdy przez 71 pielęgniarek zatrudnionych w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Doniesienie w tej sprawie złożył dyrektor szpitala Leszek Kwaśniewski.

Fot. archiwum

Ten sam krok rozważa również dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Na razie chore pielęgniarki są odwiedzane w domach przez pracowników kadr.

Jak informuje Marian Burczyk, szef mieleckiej prokuratury, pielęgniarki "poprzez podstępne wprowadzenie w błąd lekarzy co do stanu zdrowia uzyskały zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy" i "doszło do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia nieustalonej liczby pacjentów".

Za wyłudzenie poświadczenia nieprawdy grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Tak samo zagrożone jest bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prokurator dodał, że nie jest wykluczone, iż śledztwo obejmie także kolejne pielęgniarki.

29 czerwca 137 pielęgniarek powiadomiło swojego pracodawcę, że przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dyrekcja szpitala zawiesiła działalność SOR-u i oddziału dermatologicznego. Wstrzymano planowe przyjęcia. 3 lipca na zwolnieniach lekarskich przebywało wciąż 95 pielęgniarek spośród 437 zatrudnionych w mieleckiej lecznicy.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, sprawą absencji pielęgniarek w mieleckim szpitalu zajął się również sanepid. Sprawdza, czy ich nieobecność w pracy nie jest efektem epidemii.

Jolanta Dul, szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położonych w mieleckim szpitalu, mówi: – Są już pierwsze wezwania do prokuratury, takie informacje do mnie dotarły. Koleżanki nie wyłudziły zwolnień lekarskich. Pielęgniarki są przemęczone, wypalone zawodowo. Czujemy się zastraszane i zaszczute. Mamy cicho siedzieć? – komentuje.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum