Prokuratura wystąpiła o dokumentację pacjentki prof. Chazana

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2014 13:02

Przygotowywane jest powództwo o zadośćuczynienie dla kobiety, której odmówiono aborcji - poinformował PAP jej pełnomocnik Marcin Dubieniecki. Tymczasem prokuratura badająca sprawę wystąpiła o dokumentację medyczną do trzech szpitali i prywatnego gabinetu lekarskiego.

- Pozew matki będzie skierowany przeciwko szpitalowi i niewykluczone, że przeciwko prof. Chazanowi również. Jest przygotowywany. Myślę, że w ciągu dwóch tygodni powództwo powinno być gotowe - powiedział PAP Dubieniecki.

Dyrektor Szpitala św. Rodziny prof. Bogdan Chazan - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania aborcji, mimo wskazań medycznych ze względu na wady płodu, nie wskazał też - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie zabieg można wykonać.

Dubieniecki - pytany o Instytut Matki i Dziecka, do którego skierowano jego klientkę na konsultację po stwierdzeniu poważnych wad płodu, a gdzie według informacji z kontroli ratusza również odmówiono jej wykonania zabiegu i nie wskazano terminu, do którego może dokonać aborcji - powiedział, że wątek ten jest analizowany, ale ma znaczenie poboczne.

Śledztwo dot. "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży" od 18 czerwca prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów.

Katarzyna Calów-Jaszewska, która zastępuje rzecznika prokuratury okręgowej, poinformowała PAP, że prokuratura wystąpiła już o dokumentację medyczną do trzech szpitali - Szpitala św. Rodziny, Bielańskiego i Instytutu Matki i Dziecka.

- Wystąpiliśmy też o dokumentację medyczną do prywatnego gabinetu lekarskiego. Po przeanalizowaniu tego materiału będą podejmowane dalsze decyzje, dot. m.in. tego, kto zostanie przesłuchany - powiedziała.

Prawdopodobnie przesłuchani zostaną lekarze, którzy opiekowali się kobietą. Prokurator nie wykluczyła również powołania biegłych. To uzależnione jest jednak od tego, co będzie wynikać z przekazanej nam dokumentacji.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum