Prokuratura wszczęła postępowanie o zniesławienie za hejt na lekarzy w internecie

Autor: Mariusz Polak • Źródło: OIL Warszawa/Rynek Zdrowia12 września 2022 11:30

- Prokuratora Rejonowa Warszawa-Wola, po rozpatrzeniu zawiadomienia Rzecznika Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej, objęła ściganiem z urzędu sprawę dotyczącą zniesławienia lekarzy - informuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. Chodzi o wulgarny wpis dyskredytujący lekarzy w mediach społecznościowych.

Prokuratura wszczęła postępowanie o zniesławienie za hejt na lekarzy w internecie
Prokuratura wszczęła postepowanie ws. hejtu na lekarzy Fot. PAP/DPA.
  • Prokuratora Rejonowa Warszawa-Wola wszczęła postępowanie z urzędu w sprawie zniesławienia lekarzy
  • Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie relacjonuje sytuację: anonimowy użytkownik zamieścił w mediach społecznościowych post zawierający wulgarne słownictwo, w którym oskarża medyków o nieprawidłowy sposób udzielania świadczeń zdrowotnych
  • - Anonimowość w internecie nie zwalnia z odpowiedzialności. Wręcz przeciwnie - wykorzystywana w nieodpowietrzany sposób, szkodzący innym - powinna być ścigana, jak w tym przypadku - ocenia w komunikacie udostępnionym przez OIL Monika Potocka, Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. zniesławienia lekarzy 

Samorząd lekarzy informuje w komunikacie opublikowanym na stronie OIL, że sprawa dotyczy art. 212 § 2 kk, czyli zniesławienia lekarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Chodzi o wpis zamieszczony przez anonimowanego użytkownika.

- Zamieścił post zawierający wulgarne słownictwo, w którym oskarża medyków o nieprawidłowy sposób udzielnie świadczeń zdrowotnych, poniżając lekarzy w opinii publicznej i narażając ich na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu - relacjonuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie w zamieszczonym na swojej stronie komunikacie. 

Choć zgodnie z prawem czyn ten ścigany jest z oskarżenia prywatnego, prokuratura zdecydowała się interweniować z urzędu, "uznając interes społeczny wynikający m.in. z wagi naruszenia dóbr oraz faktu, że sprawca nie został ustalony, a pokrzywdzeni lekarze nie mają realnej możliwości ustalenia jego danych personalnych".

"Anonimowość w internecie nie zwalnia z odpowiedzialności"

- Internet dziś dla wielu pacjentów jest platformą zdobywania wiedzy i opinii o lekarzach i zapewnianych przez nich usługach medycznych.  Niestety nie każdy ma odwagę podzielić się swoją opinią w sposób rzetelny, ale niekiedy - ukrywając się pod wymyśloną nazwą - szkaluje dobre imię lekarzy, co może przynieść szkodę nie tylko im, lecz także potencjalnym pacjentom, który zrezygnują z pomocy medycznej - komentuje Monika Potocka, Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie.

- Należy więc docenić fakt, że prokuratura odpowiednio zareagowała na zgłoszenie naszego biura i objęła ściganiem z urzędu autora zniesławiającego wpisu. Anonimowość w internecie nie zwalnia z odpowiedzialności. Wręcz przeciwnie - wykorzystywana w nieodpowietrzany sposób, szkodzący innym - powinna być ścigana, jak w tym przypadku - dodaje.

OIL tłumaczy, że działanie Rzecznika Praw Lekarza w tej sprawie jest częścią strategii przeciwdziałania hejtowi skierowanemu w środowisko lekarskie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum