Prokuratura: przejęto leki o wartości ok. 10 mln zł - miały być sprzedane za granicą

Autor: Anna Kisicka - PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2018 20:42

W efekcie przeszukania kilkudziesięciu miejsc zabezpieczono leki o wartości ok. 10 mln zł, które - zdaniem organów ścigania - działająca na Pomorzu grupa przestępcza chciała wywieźć za granicę, by tam odsprzedać je dużo drożej.

Dokonane w sprawie ustalenia pozwoliły na określenie kilkudziesięciu podmiotów oraz lokali wykorzystywanych przez członków typowanej grupy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O przeszukaniach, które przeprowadzono w środę, poinformował PAP Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Ta jednostka nadzoruje śledztwo w tej sprawie.

Załęski wyjaśnił, że przeszukania przeprowadzono w kilkudziesięciu miejscach w Trójmieście i okolicy oraz w Toruniu. Dodał, że w efekcie zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową, sprzęt elektroniczny oraz leki, które - według policji i prokuratury - miały trafić za granicę, a tam zostać sprzedane po wyższych cenach.

W przeszukaniach brali udział funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Rzecznik poinformował, że z ustaleń policji wynika, iż na terenie Gdańska od stycznia 2017 r. działała zorganizowana grupa przestępcza wyprowadzająca z kraju leki, których ceny za granicą są znacząco wyższe.

- Pojawiające się w efekcie tego niedobory leków w aptekach rodzą niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjentów. W wielu przypadkach są to leki stosowane między innymi w terapii onkologicznej, leczeniu kardiologicznym lub poprzeszczepowym - zaznaczył Załęski.

Dodał, że w prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej śledztwie ustalono kilkadziesiąt podmiotów i lokali wykorzystywanych przez członków grupy przestępczej.

- Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledztwa, w podmiotach uczestniczących w procederze prowadzona była nierzetelna księgowość, której celem było ukrycie faktycznego, niezgodnego z przepisami prawa, obrotu lekami - poinformował Załęski.

Wyjaśnił, że Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował pieniądze "na wszystkich ustalonych rachunkach bankowych należących do podmiotów uczestniczących w przedmiotowym procederze".

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum