Prokuratura przedłużyła śledztwo ws. zakażenia koronawirusem w ośrodku opieki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2020 21:54

Bielska prokuratura okręgowa przedłużyła do 21 października śledztwo w sprawie zakażenia koronawirusem w ośrodku opieki w Czernichowie. Jej rzecznik prok. Agnieszka Michulec powiedziała w poniedziałek (7 września), że znajduje się ono nadal w fazie in rem; nikt nie usłyszał zarzutów.

Prokuratura przedłużyła śledztwo ws. zakażenia koronawirusem w ośrodku opieki
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wiosną w ośrodku zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zostało kilkudziesięciu pacjentów, w tym osoby starsze i obłożnie chore.

- Śledztwo prowadzone jest w sprawie sprowadzenia w okresie od 15 marca do 17 kwietnia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia pensjonariuszy i pracowników ośrodka poprzez szerzenie się choroby zakaźnej Covid-19, to jest z art. 165 par. 1 Kodeksu Karnego. Nadal znajduje się ono w fazie in rem - poinformowała prokurator Michulec.

Za popełnienie takiego przestępstwa grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Rzecznik bielskiej prokuratury poinformowała, że z dotychczasowych ustaleń wynika, iż w okresie objętym śledztwem zmarło kilkudziesięciu pacjentów z ośrodka. - Jedynie w przypadku części tych osób pierwotną przyczyną zgonu był Covid-19. Szczegółowe ustalenia w tym zakresie nadal trwają - wyjaśniła.

Jak dodała, jednym z zadań śledztwa jest zgromadzenie dokumentacji medycznej pensjonariuszy, która znajduje się w kilkudziesięciu placówkach medycznych, do których byli oni przewożeni po ewakuacji ośrodka. - Uzyskano już protokoły sekcji zwłok. Oczekujemy na wyniki zleconych badań histopatologicznych i wirusologicznych próbek krwi pobranych podczas sekcji, co jest niezbędne do jednoznacznego ustalenia przyczyny śmierci pacjentów - podała rzecznik.

Prokurator poinformowała, że śledczy sprawdzają też obowiązujące procedury oraz działania podejmowane przez NFZ i inne służby.

- Dotychczas przesłuchano ok. 40 świadków i sukcesywnie przesłuchiwani są kolejni, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z zarządzonych izolacji lub kwarantann. Z udziałem techników kryminalistyki oraz biegłego z zakresu informatyki wykonano też czynności w ośrodku w Czernichowie, gdzie zabezpieczono dokumentację medyczną oraz inne istotne dla śledztwa dokumenty - powiedziała Agnieszka Michulec.

Rzecznik dodała, że śledztwo w tej sprawie zostało przedłużone do 21 października br.

Koronawirus w Śląskim Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji "Ad-Finem" w Czernichowie pojawił się wraz z dwojgiem pracowników, w tym z opiekunem, który miał kontakt m.in. z pacjentami. W placówce przebywały przeważnie osoby starsze, m.in. na oddziale medycyny paliatywnej. 12 kwietnia wieczorem wprowadzono tam kwarantannę. W kolejnych tygodniach liczba chorych - pomimo podejmowanych działań - rosła. Ośrodek został ewakuowany. Chorzy z objawami Covid-19 zostali przewiezieni do szpitali zakaźnych, a osoby z podejrzeniem do izolatorium.

Śledztwo w sprawie prywatnego Śląskiego Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji "Ad-Finem" wszczęła w kwietniu żywiecka prokuratura rejonowa po doniesieniu złożonym przez starostę żywieckiego Andrzeja Kalatę i wójt Czernichowa Barbarę Kos-Harat. Później przejęła je bielska prokuratura okręgowa. 

Marek Szafrański

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum