Prokuratura o postępowaniu dot. strajku pielęgniarek w CZD

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2016 15:35

W związku z medialnymi doniesieniami o prowadzeniu przez prokuraturę czynności sprawdzających w sprawie protestu pielęgniarek w warszawskim Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", Prokuratura Krajowa informuje, że działania te zostały podjęte wyłącznie w odpowiedzi za zawiadomienie Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka.

Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

24 maja 2016 roku Rzecznik Praw Dziecka złożył w Prokuraturze Krajowej zawiadomienie o stwierdzeniu w toku przeprowadzonej przez niego kontroli, iż w Centrum Zdrowia Dziecka doszło do sytuacji bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia dzieci będących pod opieką Centrum.

Zawiadomienie, zgodnie z właściwością zostało przekazane do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Artykuł 307 Kodeksu postępowania karnego po wpłynięciu zawiadomienia zobowiązuje prokuraturę do podjęcia w takiej sytuacji co najmniej działań sprawdzających, prowadzących do podjęcia decyzji o wszczęciu śledztwa bądź odmowie wszczęcia.

W tym wypadku decyzję taką należy wydać w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia.

Jak już pisaliśmy w pierwszym dniu strajku pielęgniarek w CZD, we wtorek, 24 maja Rzecznik Praw Dziecka informował, że na bieżąco monitoruje sytuację w Instytucie.

"Zespół kontrolny przeprowadził badanie, w trakcie którego ustalono, że sytuacja bezpośrednio naraża na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia dzieci pod opieką Centrum" - napisał Marek Michalak do ministra zdrowia.

Według niego, z uwagi na brak personelu pielęgniarskiego odwołano wszystkie planowane zabiegi, dzieci z ciężkimi schorzeniami muszą być transportowane do odległych placówek medycznych, a pozostające w Centrum nie mają zapewnionej dostatecznej opieki. "Dzieci nie mogą ponosić konsekwencji konfliktu pomiędzy dorosłymi" - podkreślił RPD.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum