Prokuratura: nie złamano prawa przy sterylizacji pacjentki w szpitalu w Szamotułach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2011 17:23

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu ponownie umorzyła śledztwo w sprawie sterylizacji Wioletty Sz. Według śledczych nie doszło do złamania prawa, a działania lekarza były uzasadnione z medycznego punktu widzenia.

Prokuratura: nie złamano prawa przy sterylizacji pacjentki w szpitalu w Szamotułach

Mieszkanka Błot Wielkich (Wielkopolskie), której w 2009 roku odebrano dziecko, tuż po porodzie została ubezpłodniona w szpitalu w Szamotułach. Prokuratura, która badała tę sprawę, uznała, że pozbawienie płodności było uzasadnione i w grudniu 2009 roku umorzyła śledztwo.

Zażalenie w tej sprawie złożyła pełnomocnik pokrzywdzonej. W styczniu 2010 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił decyzję prokuratury. Jak poinformowała w środę Magdalena Mazur-Prus, rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury, decyzja o ponownym umorzeniu została podjęta m.in. na podstawie ekspertyzy biegłego lekarza.

Według prokuratury, kobieta przed porodem podpisała zgodę na cesarskie cięcie i wszelkie inne zabiegi potrzebne w trakcie skomplikowanego porodu, a zabieg sterylizacji był zasadny, biorąc pod uwagę stan zdrowia kobiety i stopień skomplikowania jej ciąży.

- Postępowanie dotyczyło spowodowania podczas zabiegu cesarskiego cięcia ubezpłodnienia Wioletty Szwak, a także wykonania zabiegu bez zgody pacjenta. W jego trakcie stwierdzono, że czyny te nie zawierają znamion czynu zabronionego - powiedziała Mazur-Prus.

Jak dodała, podczas drugiego postępowania ponownie przesłuchano wszystkie osoby: zarówno pracowników szpitala, jak i poszkodowaną.

- Najbardziej szczegółowo przesłuchano panią doktor wykonującą zabieg i asystującego jej lekarza. Zgromadzony materiał dowodowy wysłano do biegłego. Jak stwierdził biegły, działania lekarki w trakcie zabiegu miały swoje uzasadnienie kliniczne, nie było możliwości wybudzenia pacjentki i zapytania jej o zdanie, bo zagrożenie, które nastąpiło, było nagłe i nieprzewidywalne - dodała Mazur-Prus.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum