Prokuratura: doniesienie ws. pojemnika do przechowywania zarodków musi być uzupełnione

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2013 20:39

Doniesienie w sprawie pojemnika do przechowywania ludzkich zarodków, który znaleziono w jednej z prywatnych, poznańskich klinik, musi zostać uzupełnione - powiedziała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

Prokuratura: doniesienie ws. pojemnika do przechowywania zarodków musi być uzupełnione

Z doniesienia, które wpłynęło do prokuratury wynika, że pojemnik służący do przechowywania zarodków znaleziono w prywatnej klinice okulistycznej w Poznaniu, która jeszcze kilka lat temu zajmowała się także leczeniem bezpłodności i stosowała procedurę in vitro. Według TVN24 osiem lat temu zrezygnowano z leczenia niepłodności, a trzy lata temu klinika zmieniła właściciela i to nowy właściciel zawiadomił prokuraturę o znalezionym pojemniku.

- Doniesienie dotyczy ujawnienia pojemnika, który służy do przechowywania zarodków, a nie samego przechowywania zarodków. Nie wiemy czy kiedykolwiek w pojemniku tym znajdowały się zarodki, nie wie tego sam zawiadamiający. Musimy przesłuchać składającego doniesienie, aby je uzupełnić - powiedziała PAP w niedzielę Mazur-Prus.

Sprawę poznańskiej kliniki skomentował w TVN24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. - Takich pojemników krążących po Polsce może być wiele, a co więcej nie mamy żadnej gwarancji, że nie dochodzi do handlu embrionami. Możemy też z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że na embrionach dokonuje się rozmaitych eksperymentów naukowych, z reguły prowadzących do uśmiercenia tych embrionów - powiedział minister.

- W Niemczech nie wolno przeprowadzać eksperymentów naukowych na embrionach, ale na embrionach niemieckich. Natomiast naukowcy niemieccy „importują” embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski i na nich przeprowadzają eksperymenty - dodał minister.

Według TVN24 prof. Waldemar Kuczyński z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zamierza w tej sprawie zwrócić się z pytaniami do odpowiednich instytucji w Niemczech. - Zarzut, że dokonuje się handlu ludzkimi zarodkami jest przerażający. Naprawdę trudno jest mi to skomentować - podkreślił prof. Kuczyński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum