Prokuratura bada próbki zwłok z kontrowersyjnej wystawy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2009 10:33

Trwa śledztwo w sprawie domniemanego zbeszczeszczenia zwłok, do którego miało dojść na wystawie

Śledztwo w sprawie prowadzone jest od wtorku. Od tego czasu biegli na polecenie prokuratury zbadali próbki eksponatów, czyli spreparowanych ciał - podaje Gazeta Wyborcza.

Prokuratura Rejonowa na Ochocie wszczęła śledztwo po doniesieniach jakie do niej spływały od piątku ubiegłego tygodnia. Swoje zaniepokojenie wystawą zgłosili: Główny Inspektor Sanitarny, Rzecznik Praw Obywatelskich, dwóch posłów PiS, a w poniedziałek wpłynęło także jedno od osoby prywatnej.

- Uzyskaliśmy wstępną opinię biegłych sądowych, że eksponaty są pochodzenia ludzkiego. Opinia była potrzebna, bo nie możemy polegać tylko na ustnym oświadczeniu kuratora wystawy w tym względzie - mówi prokurator Zdzisław Hut z Prokuratury Rejonowej na Ochocie.

Prowadzone przez prokuraturę śledztwo idzie w dwóch kierunkach. Pierwszy to znieważenie zwłok karane z kodeksu karnego. Za to mieliby odpowiadać organizatorzy wystawy. Prokuratura bada też niedopełnienie obowiązków albo przekroczenie uprawnień przez urzędników odpowiedzialnych za wydanie zezwoleń na wystawę. Prokuratorzy zabezpieczyli dokumentację wystawy w jęz. angielskim, która będzie tłumaczona.

- Za wcześnie wyrokować, czy postawimy zarzuty lub zamkniemy wystawę. To będzie wiadomo pod koniec przyszłego tygodnia - mówi  Zdzisław Hut.

Organizatorzy nie komentują śledztwa prokuratury. Twierdzą, że wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dziennie odwiedza ją około 1000 zwiedzających.

 Wystawa „Bodies The Exhibition" budzi kontrowersje na całym świecie. Kilka krajów europejskich odmówiło jej wystawienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum