Prokuratura Krajowa: oszustwa na szkodę NFZ. Oskarżone lekarka i przedstawicielka medyczna

Autor: PAP • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP07 lipca 2022 09:12

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko lekarce i przedstawicielce medycznej oskarżonym o poświadczenie nieprawdy w receptach i kartotekach lekarskich oraz oszustwo na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokuratura Krajowa: oszustwa na szkodę NFZ. Oskarżone lekarka i przedstawicielka medyczna
Kobiety na lek Clexane wyłudziły z NFZ kilkaset tysięcy zł. Fot. Shutterstock
  • Akt oskarżenia przeciwko dwóm kobietom do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowała Prokuratura Okręgowa w Katowicach
  • Dział Prasowy Prokuratury Krajowej przekazał, że postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach
  • "W toku śledztwa ustalono, iż lekarka rodzinna przyjmująca w przychodniach na w Katowicach, Będzinie i Sosnowcu wystawiała recepty, głównie na refundowany lek +Clexane+" - podała PK

Recepty wędrowały gdzie indziej

- Lek przepisywany był pacjentom, których stan zdrowia nie wymagał stosowania tego leku. Ponadto, jak się również okazało, recepty wystawiane były na rzecz pacjentów, którzy co prawda faktycznie przyjmowali lek, jednak w rzeczywistości nigdy nie otrzymali wystawionych na ich nazwiska recept - tłumaczyła PK.

Według ustaleń śledczych lekarka wystawiała recepty za namową ówczesnej przedstawicielki medycznej firmy farmaceutycznej, z którą współpracowała. "Ta z kolei przekazywała recepty odpłatnie innym osobom, które je realizowały. Ustalono, że lekarka poświadczyła w ten sposób nieprawdę w łącznie 1 981 receptach, wystawionych na rzecz około 500 osób" - zaznaczyła PK.

- Równocześnie, w niektórych przypadkach, lekarka poświadczała nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentów, na których nazwiska wystawiane były takie recepty. Na skutek tego nielegalnego procederu Narodowy Fundusz Zdrowia został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 716 tysięcy złotych, z tytułu wypłaconej nienależnie refundacji świadczeń medycznych - wskazała PK.

W trakcie śledztwa prokurator wobec obu kobiet zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego. - Na poczet przyszłych kar i środków karnych prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę blisko 230 tysięcy złotych - dodała PK.

Kobietom za zarzucane w akcie oskarżenia czyny grozi do 15 lat więzienia. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum