Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia | 12-12-2016 12:17

Prokuratura Krajowa bada śledztwa dotyczące nielegalnego wywozu leków

To zorganizowana grupa przestępcza zajmuje się bezprawnym obrotem lekami - przyznaje GIF i dodaje, że w jej skład wchodzą prokuratorzy, lekarze i farmaceuci. Śledczy będą się więc przyglądać dotychczasowym postępowaniom w procesach dotyczących odwróconego łańcucha dystrybucji - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna departament ds. przestępczości gospodarczej w Prokuraturze Krajowej analizuje nielegalny eksport medykamentów. 

Jak ujawnia DGP na 95 postępowań przeciw mafii lekowej prowadzonych od roku 2013 do czerwca 2016 trzy czwarte zostało albo umorzonych, albo warunkowo zawieszonych. Są podejrzenia, że to może sugerować udział śledczych w procederze wywozu leków.

Do tej pory większość  postępowań w sprawie nielegalnego wywozu leków za granicę prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Lublinie, i to ona jest teraz celem zainteresowania śledczych.

Najbardziej restrykcyjną karą za udział w mafii lekowej było jak do tej pory osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. W większości przypadków zaś nie doszło nawet do wydania aktów oskarżenia. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl