Prokuratura Krajowa: 73-letnia lekarka z zarzutami korupcyjnymi

Autor: PAP - Prokuratura Krajowa/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2018 11:24

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Postępowanie zostało zainicjowane materiałami operacyjnymi. Zatrzymane zostały dwie osoby: lekarka w wieku 73 lat oraz mężczyzna w wieku 29 lat.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Kobieta, która jest lekarzem specjalistą z zakresu medycyny pracy, w zamian za korzyść majątkową bądź jej obietnicę, wystawiała zaświadczenia o zdolności pracownika do określonej pracy. Zawierały one informacje o badaniu lekarskim, którego faktycznie nie przeprowadzano.

Zatrzymany mężczyzna pośredniczył w kontaktach pomiędzy osobami zainteresowanymi uzyskaniem takiego zaświadczenia a lekarką. Przekazywał jej pieniądze bądź ich obietnicę oraz odbierał od niej zaświadczenia. Dodatkowo sam, będąc specjalistą z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w zamian za korzyść majątkową potwierdzał odbycie przez pracownika szkolenia, którego rzeczywistości nie przeprowadził.

Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator zarzucił kobiecie popełnienie 9 czynów polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach co do okoliczności mającej znaczenie prawne i w zamian za korzyści majątkowe (art. 228 par. 3 kodeksu karnego w zbiegu z art. 271 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego). Podejrzana odmówiła złożenia wyjaśnień.

Mężczyźnie prokurator zarzucił popełnienie 9 czynów polegających na udzielaniu korzyści majątkowych w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa oraz 9 czynów polegających na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach co do okoliczności mającej znaczenie prawne i w zamian za korzyści majątkowe (art. 229 par. 3 kodeksu karnego i art. 271 par. 3 kodeksu karnego).

Zarzucone podejrzanym przestępstwa korupcyjne zagrożone są karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum