Prokuratorzy chętnie korzystają ze zwolnień lekarskich

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2011 13:50

Prokuratorzy na zwolnieniu lekarskim otrzymują nie 80 proc., a 100 proc. pensji. Okazuje się że chorują średnio dwa razy częściej niż wszyscy inni pracownicy.

Prokuratorzy chętnie korzystają ze zwolnień lekarskich

Prokuratorzy nadużywają zwolnień lekarskich, a Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza przeciwdziałać temu zjawisku - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez gazetę prokratorzy chorują średnio 25 dni w roku, niemal dwukrotnie częściej od zwykłych pracowników. Obciąża to budżet, bo prokuratorzy dostają na zwolnieniu nie 80, ale 100 proc. pensji.

Rzecznik prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk tłumaczy, że przywilej pełnopłatnego zwolnienia to rekompensata np. za brak nadgodzin i nienormowany czas pracy. Przyznaje jednak, że przywilej ten jest nadużywany w niektórych jednostkach.

Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości, uważa, że korzystanie przez prokuratorów z przywileju pełnopłatnych zwolnień powinno stać się przedmiotem analizy prokuratora generalnego. Andrzej Seremet prokurator generalny dodaje, że zwrócił się do szefów prokuratur, by korzystali z możliwości kontroli zwolnień przez ZUS.

Przyponijmy, że rząd likwiduje pełnopłatne zwolnienia lekarskie służb mundurowych, przyjął już projekt założeń ustawy w tej sprawie. Przyczyną zmian były analizy, z których wynikało, że każdego dnia chorych jest 7 tys. ze 100 tys. policjantów.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum