Projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń endoprotezoplastyki

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2020 20:54

Zmiana pozwoli świadczeniodawcom kontynuować realizację świadczenia gwarantowanego: endoprotezoplastyka stawu biodrowego lub kolanowego oraz zachować świadczeniobiorcom dotychczasową dostępność do przedmiotowych świadczeń.

Projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń endoprotezoplastyki
Fot. archiwum

Jak wynika z uzasadnienia, projekt rozporządzenia bierze pod uwagę składane wnioski przez świadczeniodawców, którzy realizują świadczenie gwarantowane: endoprotezoplastyka stawu biodrowego lub kolanowego.

Wynika z nich, że zachowanie w obecnie obowiązującym kształcie warunku odnoszącego się do wymogu udokumentowania wykonana liczby zabiegów pierwotnej endoprotezoplastyki, jak również liczby operacji rewizyjnych po endoprotezoplastyce, z uwagi na obecnie trwająca sytuację epidemiologiczną w kraju może spowodować, iż znaczna liczba świadczeniodawców nie spełni tego warunku.

Konsekwencją tego wymogu byłoby uniemożliwienie tym świadczeniodawcom realizacji świadczeń w kolejnych latach, a pacjentom utrudniłoby dostęp do tego typu świadczeń.

Rozwiązaniem problemu jest określenie 2-letniego czas obowiązywania przepisu epizodycznego, zgodnie z którym w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. świadczeniodawca ubiegający się o zawarcie lub kontynuację umowy na realizację świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, w odniesieniu do spełniania warunków określonych w pkt 1-3 w załączniku nr 4 „Wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, które są udzielane po spełnieniu dodatkowych warunków ich realizacji, oraz dodatkowe warunki realizacji tych świadczeń” w lp. 32 „Endoprotezoplastyka stawu biodrowego lub kolanowego” w kolumnie „Dodatkowe warunki realizacji świadczeń” w części „Pozostałe wymagania” jest obowiązany w przypadku realizacji:

1) pierwotnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego udokumentować wykonanie w ciągu ostatnich dwóch lat, poprzedzających ubieganie się o zawarcie lub kontynuację umowy na realizację świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego minimalnej liczby zabiegów;

2) operacji rewizyjnych po endoprotezoplastyce stawu biodrowego lub kolanowego wymagających częściowej lub całkowitej wymiany endoprotezy również z koniecznością odtworzenia łożyska kostnego - udokumentować wykonanie w okresie 4 lat, poprzedzających ubieganie się o zawarcie lub kontynuację umowy na realizację świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego minimalnej liczby zabiegów.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum