Projekt wytycznych dot. szczepień w zakładach pracy przesłany do konsultacji. Jest kilka zastrzeżeń

Autor: IB • Źródło: Prawo.pl, Rynek Zdrowia19 kwietnia 2021 12:56

Jedynie zakłady zatrudniające ponad 500 pracowników będą mogły zorganizować swoje punkty szczepień - wynika z projektu wytycznych, które Michał Dworczyk przesłał do konsultacji.

Projekt wytycznych dot. szczepień w zakładach pracy przesłany do konsultacji. Jest kilka zastrzeżeń
Kto ma wskazać miejsce prowadzenia szczepień? Fot Sylwia Mierzewska UCK (zdjęcie ilustracyjne)
  • Wątpliwości pracodawców budzi, które zakłady pracy będą mogły szczepić swoich pracowników
  • Są też zastrzeżenia do zapisu, który pozwala podmiotom leczniczym wskazać miejsce przeprowadzania szczepień
  • W zakładach pracy mają nie obowiązywać ograniczenia dotyczące roczników osób, które będą szczepione

Zgodnie z obietnicą złożoną pracodawcom Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień oraz Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju przedstawili członkom Rady Dialogu Społecznego projekt procedur programu szczepień w zakładach pracy. Pracodawcy mogą zgłaszać opinie do poniedziałku 19 kwietnia, do godziny 16:00 - informuje serwis Prawo.pl

Z sondy przeprowadzonej przez Prawo.pl wynika, że przedstawione propozycje budzą zastrzeżenia pracodawców. Chodzi głównie o to, które zakłady pracy będą mogły szczepić swoich pracowników, ale także o punkt, który pozwala podmiotom leczniczym wskazać miejsce przeprowadzania szczepień.

Dworczyk zapowiedział, że szczepienia w zakładach pracy ruszą dopiero, gdy do Polski dotrze więcej szczepionek, czyli najwcześniej w połowie maja.

Kto jest adresatem programu?

W zakładach pracy mają nie obowiązywać ograniczenia dotyczące roczników osób, które będą szczepione, nie będzie też ograniczeń dotyczących współpracowników firm. Forma zatrudnienia pracownika nie będzie miała znaczenia.

Zgodnie z projektem, adresatem programu są zakłady pracy zatrudniające powyżej 500 pracowników. Do tej liczby wliczani są wszyscy pracownicy danej grupy kapitałowej oraz podwykonawcy. Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl, takie określenie jest mylące. Jak ocenia Grzegorz Lang, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, powinno zostać zapisane, że chodzi o pracodawców zatrudniających powyżej 500 pracowników, w tym zorganizowanych w grupy kapitałowe.

Z kolei zdaniem Roberta Lisickiego, eksperta Konfederacji Lewiatan, należy doprecyzować kwestię adresata programu. Jak wskazuje Lisicki, celem powinno być zebranie i zgłoszenie minimalnie 500 osób. Do tej liczby powinni być móc zaliczani członkowie rodzin, czy pracownicy tymczasowi wykonujący prace na rzecz danego pracodawcy. Pracodawcy powinni mieć również możliwość łączenia się w grupę. I nie chodzi o grupy kapitałowe, ale grupy sąsiadujących ze sobą firm, działających w bliskiej odległości, np. działających w specjalnych strefach ekonomicznych.

Kto wskaże miejsce szczepień?

Z punktu widzenia przedsiębiorców największe kontrowersje budzi punkt, który pozwala podmiotom leczniczym wskazać miejsce przeprowadzania szczepień. Jak zauważa Grzegorz Lang, w praktyce może się okazać, że podmiot wskaże miejsce u siebie i zażąda czynszu od pracodawcy, mimo że ten dysponuje właściwym pomieszczeniem, np. ma gabinet lekarski w fabryce.

W efekcie podmiot leczniczy otrzyma z NFZ wynagrodzenie za szczepienie - wynosi ono 61,24 zł, czyli tyle samo, co to za szczepienie w punkcie szczepień bez transportu pacjenta oraz za wynajęcie pomieszczenia. Dlatego - zdaniem Langa - wytyczne powinny zostać doprecyzowane tak, aby podmiot mógł wskazać miejsce tylko wtedy, gdy pracodawca nie dysponuje odpowiednim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum