Projekt ustawy zakazującej in vitro trafi do Sejmu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2009 18:10

W czasie konferencji

Projekt ustawy zakazującej in vitro trafi do Sejmu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odnosząc się do projektu ustawy autorstwa Jarosława Gowina, Skurzak powiedział, że zaproponowane w niej rozwiązania mogą powodować problemy prawne związane z jej interpretacją, m.in. na skutek zapisu o tzw. adopcji zarodków, który rodzi wątpliwości co do późniejszego ustalenia praw rodzicielskich.

W otwierającym spotkanie referacie przewodniczący zespołu ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski abp Henryk Hoser powiedział, że zespół pracuje obecnie nad dokumentem, który pozwoli zrozumieć „stanowisko i wybór dokonany przez refleksję chrześcijańską w wydaniu katolickim”.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej zaznaczył, że dyskusja na takie tematy jak zapłodnienie in vitro czy eutanazja toczy się w rytmie wydarzeń medialnych.

 - Problem zapłodnienia in vitro pojawił się w Polsce akcydentalnie i o tym nie wolno zapominać. Dwa lata temu temat ten wywołał urzędujący do dzisiaj minister zdrowia, mówiąc o możliwości refundacji tej techniki - powiedział.

Podkreślił również, że Polska dotąd nie ratyfikowała konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej w dziedzinie zastosowania biologii i medycyny, uchwalonej w 1997 r. przez Radę Europy.

Przeciwny uchwaleniu ustawy zakazującej metody zapłodnienia in vitro był ks. Jacek Prusak z Tygodnika Powszechnego. „Prawo nie wygra z instynktem macierzyńskim” - powiedział.

W jego ocenie projekt ustawy przygotowanej przez Gowina jest dobrym kompromisem.

- Lepsza jest ustawa kompromisowa niż żadna. Zakaz uspokoiłby nasze sumienia, ale nie rozwiązałby problemu - powiedział ks. Prusak.

Według informacji uzyskanych przez PAP z połowy kwietnia br., zarząd klubu PO w najbliższym czasie nie podejmie decyzji w sprawie ustawy autorstwa Jarosława Gowina dotyczącej in vitro, ani nie przedstawi odrębnej ustawy regulującej tę kwestię. W resorcie zdrowia trwają natomiast prace nad rozwiązaniem prawnym mającym dostosować polskie przepisy do Konwencji Bioetycznej Rady Europy.

Według informacji, jakie w mediach pojawiły się pod koniec kwietnia, projekt ustawy całkowicie zakazującej stosowania zapłodnienia in vitro przygotowują posłowie PiS. Inicjatorem projektu jest Bolesław Piecha.

Po koniec kwietnia głos w tej sprawie zabrał także rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Kochanowski w liście do premiera napisał, że jest zaniepokojony polityką rządu wobec zapłodnienia pozaustrojowego. W jego ocenie, rząd nie podejmuje inicjatyw w celu wywołania merytorycznej debaty publicznej w tej sprawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum