Projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej już gotowy

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, JJ/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2010 10:56

Pielęgniarki będą miały ochronę przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Ministerstwo Zdrowia nie wyraziło jednak zgody na ustalenie dla nich minimalnego wynagrodzenia.

– Projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej jest już po konsultacjach zewnętrznych i teraz trafi pod obrady rządu. Zgodnie z harmonogramem prac, 5 lutego ma zająć się nim Komitet ds. Europejskich Rady Ministrów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Dzięki nowym zapisom, które zawarte są w projekcie ustawy, wszystkie pielęgniarki i położne będą miały ochronę przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Na przykład, za naruszenie nietykalności cielesnej pielęgniarki lub położnej w czasie wykonywania obowiązków służbowych, będzie groziła kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do trzech lat.

Ponadto pielęgniarki i położne uzyskają gwarancję utrzymania prawa wykonywania zawodu, jeżeli będą pracowały w instytucjach finansujących świadczenia zdrowotne. Dotychczas taka praca, świadczona przez okres pięciu lat, pozbawiała je tych uprawnień.

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się jednak na wpisanie do ustawy gwarancji minimalnego wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych.

Więcej na: www.praca.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum