Projekt ustawy o stwierdzaniu zgonów: kto będzie mógł zostać koronerem?

Autor: Dziennik Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 10:26

Projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów, który wpłynął do kancelarii Rady Ministrów jeszcze w marcu ub. roku, zgodnie z wykazem prac legislacyjnych ma zostać rozpatrzony przez RM w drugim kwartale bieżącego roku.

Projekt ustawy o stwierdzaniu zgonów: kto będzie mógł zostać koronerem?
Ustawodawca nie przewidział systemu certyfikacji i recertyfikacji koronera Fot. Archiwum

Obowiązująca ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r. stanowi, że zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie, a w razie braku takiej możliwości - przez innego lekarza lub osobę powołaną do tego przez starostę (przy czym koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego) - informuje Rzeczpospolita.

Więcej: Coraz trudniej znaleźć lekarza, który wystawi kartę zgonu, cierpią rodziny

Rzecz w tym, że starostom nie zapewniono pieniędzy na ten cel, nie ma też aktów wykonawczych opisujących kwalifikacje takich osób. Problem mogliby rozwiązać koronerzy. Niektóre samorządy powołują ich na własną rękę, brakuje jednak przepisów regulujących tę kwestię.

Koronerem, według projektu ustawy, będzie mógł zostać lekarz ze specjalizacją z medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej. Miałby on za orzeczenie zgonu otrzymywać wynagrodzenie na poziomie 10 proc. średniej krajowej, tj. ok. 400 zł.

Poza koronerami opłacanymi z budżetu państwa, urzędnikiem, który stwierdzi zgon i określi, czy nastąpił on z przyczyn naturalnych czy w wyniku działania osób trzecich, będzie mógł zostać lekarz z trzyletnim stażem, który przejdzie odpowiednie badania w zakładzie medycyny sądowej.

Lekarzy dziwią takie kryteria, bo odróżniania znamion śmierci z przyczyn naturalnych i w wyniku działania osób trzecich uczeni są w trakcie kształcenia specjalizacyjnego, poza lekarzami medycyny sądowej, tylko patomorfolodzy.

Prof. Andrzeja Marszałka, konsultanta krajowego w dziedzinie patomorfologii, niepokoi ponadto, że ustawodawca nie przewidział systemu certyfikacji i recertyfikacji koronera.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum