Projekt tzw. ustawy o koronerach: na jakie wynagrodzenia mogą liczyć lekarze?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2019 13:36

Resort zdrowia powołuje opłacanych z budżetu państwa urzędników, którzy zajmą się orzekaniem śmierci. Jak będą oni wynagradzani?

Projekt tzw. ustawy o koronerach: na jakie wynagrodzenia mogą liczyć lekarze?
Lekarze będą wynagradzani z zasobów budżetu państwa Fot. Archiwum

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt ustawy, której celem jest stworzenie warunków gwarantujących poprawne określenie przyczyny śmierci przez osobę inną niż sporządzająca kartę zgonu, co ma m.in. umożliwić dokładne mapowanie przyczyn zgonów na danym obszarze i dywersyfikację środków przeznaczanych na ochronę zdrowia - informuje Rzeczpospolita.

Projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów, zwanej potocznie „ustawą o koronerach", zakłada powołanie opłacanych z budżetu państwa urzędników z tytułem lekarza, którzy zajmą się orzekaniem śmierci.

Czytaj: MZ skierowało do konsultacji projekt ustawy o stwierdzaniu i rejestrowaniu zgonów

Koroner pojedzie stwierdzić zgon i zadba o transport zwłok do najbliższego prosektorium lub zakładu medycyny sądowej (gdy trzeba ustalić przyczyny śmierci). Koronerem będzie mógł zostać lekarz ze specjalizacją z medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii i intensywnej terapii albo medycyny ratunkowej lub mający co najmniej trzyletni staż w zawodzie lekarza i szkolenie w zakładzie medycyny sądowej uczelni medycznej.

Jak wskazuje Rzeczpospolita, za stwierdzenie zgonu oraz sporządzenie protokołu zgonu i karty zgonu wojewoda ze środków z budżetu państwa zapłaci mu 725 zł , a za samo stwierdzenie śmierci, ok. 480 zł.

W razie podejrzenia zabójstwa koroner będzie mógł skonsultować się z lekarzem sądowym, który za pozostawanie w gotowości do konsultacji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego otrzyma 97 zł, a za każdą konsultację - 242 zł.

Pozostałym lekarzom przysługiwać będzie odpowiednio 156,6 zł i 78,3 zł.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum