×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Projekt: to fizjoterapeuta będzie układał plan zabiegów; zlecenia lekarskie niekonieczne

Autor: MZ/Rynek Zdrowia14 lipca 2018 19:23Aktualizacja: 14 lipca 2018 19:28

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji, które wprowadza możliwość planowania zabiegów fizjoterapii przez fizjoterapeutów. Dotąd takie zabiegi refundowane przez NFZ były planowane wyłącznie przez lekarzy i wykonywane przez fizjoterapeutów w oparciu o diagnozę lekarską oraz zlecenie.

Projekt: to fizjoterapeuta będzie układał plan zabiegów; zlecenia lekarskie niekonieczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, projektowane zmiany wynikają z braku uzasadnienia do formułowania w treści skierowania zleconych zabiegów przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, np.: lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, skoro zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1-3 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w szczególności na: diagnostyce funkcjonalnej pacjenta oraz kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu kinezyterapii.

Niecelowe zatem staje się związanie fizjoterapeuty treścią skierowania w zakresie rodzajów zabiegów, skoro wyboru i ich kwalifikacji ma dokonać on sam.

W dzisiejszym stanie prawnym lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w szczególności lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który nie bierze udziału w wykonywaniu zabiegów musi dokonywać wyboru zabiegów wpisując je w treści skierowania, co powoduje, że nierzadko nie odpowiadają one w pełni rzeczywistym potrzebom zdrowotnym pacjenta.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej wystawiając skierowanie często podają jedynie dane pacjenta. Skutkuje to koniecznością odmowy wykonania zabiegu fizjoterapeutycznego ze względu na braki formalne w skierowaniu.

Uwzględnienie powyższej zmiany skutkować będzie urzeczywistnieniem kompetencji fizjoterapeutów wynikających z ustawy, a ponadto spowoduje, że pacjenci będą uzyskiwać wyłącznie te zabiegi, które są konieczne i znajdują uzasadnienie kliniczne w zdiagnozowanej dysfunkcji narządu ruchu.

Niewątpliwie najwłaściwszej kwalifikacji przez wybór zabiegu może dokonać ten uczestnik procesu diagnostyczno-terapeutycznego, który planuje te zabiegi, a następnie realizuje je i modyfikuje w trakcie procesu tj. fizjoterapeuta.

Biorąc pod uwagę posiadaną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne zarówno specjalista w dziedzinie fizjoterapii lub osoba wykonująca zawód fizjoterapeuty i posiadającej tytuł magistra, o którym mowa w art. 4 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty lub fizjoterapeuty posiadającego dyplom, świadectwo lub inny dokument, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 5 lit. b i c tej ustawy, potwierdzający ukończenie studiów drugiego stopnia oraz posiadającego co najmniej 3-letnie doświadczenie w zawodzie fizjoterapeuty, dają rękojmię prawidłowego przebiegu wizyt fizjoterapeutycznych.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum