Projekt rozporządzenia ws. badań lekarskich pracowników - do konsultacji publicznych

Autor: RCL, JW/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2020 20:45

We wtorek (19 maja) Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie ws. przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Projekt rozporządzenia ws. badań lekarskich pracowników - do konsultacji publicznych
FOT. Alex Proimos/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Jak czytamy w uzasadnieniu, lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów, co wynika ze zmienionego kilka lat temu programu specjalizacji w zakresie medycyny pracy, dlatego zrezygnowano w możliwym zakresie z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. Wprowadzono natomiast możliwość skierowania przez lekarza medycyny pracy na specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, w szczególności: otolaryngologicznych, neurologicznych, okulistycznych, dermatologicznych, alergologicznych lub psychologicznych.

Proponowane w projekcie rozwiązania mają na celu zapewnić optymalizację dostępności do badań profilaktycznych i racjonalizację ich przeprowadzania.

MZ wskazuje, że wprowadzenie zmian w zakresie wskazówek metodycznych przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników daje możliwość obniżenia kosztów badań profilaktycznych.

"Analiza przeprowadzona na próbie ponad 4000 badań pracowników narażonych na hałas wykazała, że tylko w 4% przypadków konieczne były konsultacje otolaryngologiczne. Podobnie przedstawia się to w przypadku innych narażeń. Kolejna analiza przeprowadzona na próbie 5043 badań przeprowadzonych w ciągu 1 roku w jednostce sprawującej profilaktyczną opiekę nad pracownikami w 360 zakładach pracy o różnym profilu produkcji i usług wykazała, że do wydania orzeczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami przeprowadzono 5107 konsultacji specjalistycznych, które stanowiły blisko 50% kosztów badań profilaktycznych, natomiast zgodnie z projektem badania lekarza specjalisty będą przeprowadzane tylko w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy uzna to za konieczne" - wylicza resort w uzasadnieniu.  

Projekt został przekazany do konsultacji publicznych.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników...

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum