Projekt rozporządzenia ws. Krajowego Rejestru Raka Płuca

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2017 21:58

MZ opublikowało projekt Rozporządzenia tworzącego Krajowy Rejestr Raka Płuca. Rejestr jest prowadzony na potrzeby Kierunku interwencji pn. "Badania w kierunku wykrywania raka płuca" w ramach wieloletniego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, realizowanej przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie jest realizatorem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w części dotyczącej raka płuca.

Ponadto Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia raka płuca i monitorowania wskaźnika operacyjności raka płuca. Posiada odpowiednią infrastrukturę (bazę informatyczną), która pozwala na opracowanie i wprowadzenie danych klinicznych i histopatologicznych z ośrodków torakochirurgicznych i pulmonologicznych oraz pracowni histopatologicznych.

Rejestr zostanie utworzony na czas określony. Przewiduje się, że rejestr będzie prowadzony przez okres realizacji „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych”.

Konieczność utworzenia rejestru wynika z faktu, iż rak płuca jest najczęściej występującym w Polsce nowotworem złośliwym.

Rejestr jest tworzony w celu monitorowania diagnostyki i leczenia pacjentów oraz zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej przez prowadzenie analiz naukowych, statystycznych i medycznych w oparciu o dane przetwarzane w rejestrze.

Dane te zawierają m.in. wykonane badania diagnostyczne i określenie stadium klinicznego zaawansowania choroby, opis mediastinoskopii lub bronchofiberosonografii, opis leczenia operacyjnego, wynik badania histopatologicznego, informacje na temat opieki okołooperacyjnej, dane o leczeniu onkologicznym (chemioterapia, radioterapia), informacje na temat wizyt kontrolnych (w tym planowanych wizyt).

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum