Projekt rozporządzenia dotyczącego stanowisk i wynagrodzeń w CSIOZ

Autor: MPiPS/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2019 10:42

Projekt rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej wprowadza m.in. zmiany stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji zawodowych pracowników zatrudnionych w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Projekt rozporządzenia dotyczącego stanowisk i wynagrodzeń w CSIOZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Zdrowia wystąpił z wnioskiem o nowelizację rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2018 r. poz. 2241 oraz z 2019 r. poz. 532) w zakresie regulacji dotyczących pracowników zatrudnionych w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

 Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, wnioskowane zmiany wychodzą naprzeciw potrzebom kadrowym CSIOZ. 

Projektowane zmiany polegają na dostosowaniu wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych do rangi zadań realizowanych przez CSIOZ.

Pomimo tego, że ostatnia zmiana  rozporządzenia, dotycząca stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji zawodowych pracowników zatrudnionych w CSIOZ weszła w życie w dniu 1 października 2017 r. oraz pozyskano środki finansowe na zabezpieczenie potrzeb etatowych związanych z utrzymaniem trwałości zrealizowanych projektów teleinformatycznych, nadal występują problemy z zatrudnieniem specjalistów z branży IT.

Jedną z przyczyn problemów z naborem pracowników na stanowiska specjalistyczne jest nazewnictwo proponowanych stanowisk pracy. Obecny rynek pracy, szczególnie w branży IT, wskazuje wyraźnie, że nazwa stanowiska może motywować, dawać satysfakcję i wzmacniać identyfikację z firmą, w której się pracuje. Specyfika realizowanych zadań wymaga dostosowania terminologii stanowisk funkcjonujących w CSIOZ do standardów na rynku pracy.

Zastosowanie nowych nazw stanowisk ma przyczynić się do łatwiejszego wyszukania ogłoszenia o pracę przez potencjalnych kandydatów oraz precyzyjnego zrozumienia charakteru oferowanej pracy. Zwiększy to prestiż stanowisk, co w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia zainteresowania ofertą zatrudnienia w CSIOZ przez osoby poszukujące pracy w obszarze IT.

Kolejną, istotną zmianą mającą na celu dostosowanie kompetencji kadry zarządzającej oraz pracowników zatrudnionych na stanowiskach samodzielnych do rangi stawianych przez CSIOZ zadań, jest podniesienie wymagań w zakresie wykształcenia i stażu pracy.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum