Projekt rozporządzenia MZ: zmiana w dot. otwarcia trumny z ciałem osoby zmarłej poza granicami kraju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 18:25

W krematorium będzie można otworzyć trumnę z ciałem osoby zmarłej za granicą - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia o postępowaniu ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, opublikowanego w środę (20 stycznia) na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Dotąd przepisy na to nie pozwalały.

Projekt rozporządzenia MZ: zmiana w dot. otwarcia trumny z ciałem osoby zmarłej poza granicami kraju
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W świetle obowiązujących przepisów (par. 6 ust. 2 rozporządzenia) nie wolno otwierać trumien po złożeniu zwłok i przymocowaniu wieka. W razie sprowadzenia zwłok z zagranicy w trumnach umieszczone są wkłady metalowe - reguluje to międzynarodowa konwencja o przewozie zwłok z 10 lutego 1937 r.

"Nowelizacja rozporządzenia umożliwi przez wprowadzenie zmian w par. 6 rozporządzenia spopielenie sprowadzonych zwłok umieszczonych w trumnach z wkładami metalowymi. Stosownie do regulacji rozporządzenia proponowane przepisy będą miały również odpowiednie zastosowanie w przypadku szczątków ludzkich sprowadzanych w celu ich spopielenia, a następnie pochowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano w ocenie skutków regulacji.

Po zmianie przepisów możliwe będzie otwarcie trumny jedynie w krematorium.

"Ograniczenie możliwości otworzenia trumny ze zwłokami tylko do krematorium ma na celu przełożenie zwłok do trumny przeznaczonej do spopielenia - przekazane do krematorium zwłoki są już przygotowane do spopielenia i pochowania. Argumentem za ograniczeniem miejsca otworzenia trumny do krematorium jest uniknięcie dodatkowego otwierania trumny np. w zakładzie pogrzebowym, celem ponownego przygotowania zwłok (kosmetyka pośmiertna, ubranie) do pochowania" - wyjaśniono w projekcie.

Projekt nowelizacji przekazany został do konsultacji. Wejdzie w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum