Projekt rozporządzenia MZ ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2018 21:18

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ratownictwa medycznego.

Konieczność wydania projektu rozporządzenia wynika z wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1115, z późn. zm.), która wprowadziła definicję dyspozytorni medycznej i usankcjonowała jej działanie w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) w oparciu o określone wymagania dotyczące jej organizacji i funkcjonowania.

Ponadto nowelizacja ustawy o PRM wprowadziła obowiązek wykonywania zadań zawodowych przez dyspozytorów medycznych i zespoły ratownictwa medycznego w oparciu o jednolity w skali kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM).

Wprowadzenie obowiązku realizacji zadań z wykorzystaniem SWD PRM obliguje zatem dysponentów zespołów ratownictwa medycznego do posiadania odpowiedniego wyposażenia sprzętowego do obsługi tego systemu oraz narzuca określony i jednolity w skali kraju sposób postępowania zarówno kierowników zespołów ratownictwa medycznego, jak i dyspozytorów medycznych.

W projekcie rozporządzenia doprecyzowano obowiązek posiadania łączności radiowej i komórkowej na potrzeby porozumiewania się w systemie PRM.

Wprowadzono też wymóg posiadania dostępu do sieci Internet w miejscach stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego i w dyspozytorniach medycznych, co wynika z konieczności zapewnienia przez dysponenta zespołów ratownictwa medycznego niezbędnych warunków umożliwiających korzystanie z SWD PRM.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum