Projekt noweli rozporządzenia ws. rezerwy szczepionek. ARM odpowiedzialna za dystrybucję

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2021 18:55

Zmiany rozporządzenia dotyczą rozszerzenia rezerw o szczepionkę przeciw COVID-19. Rozporządzenie ustala również, że ARM jest odpowiedzialna za dystrybucję szczepionek.

Celem pProjekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii jest m.in., jak wskazuje w uzasadnieniu Ministerstwo Zdrowia, wyznaczenie dystrybutora centralnego w stosunku do rzeczonych szczepionek, którym w ocenie autorów projektu powinna być Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Taki zabieg legislacyjny powinien rozwiać wszelkie wątpliwości natury prawnej co do posiadania mandatu do prowadzenia dystrybucji omawianej szczepionki - wynika z uzasadnienia.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych może przy tym zlecić przechowywanie lub transport szczepionek przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień podmiotowi prowadzącemu hurtownię farmaceutyczną, z zastrzeżeniem, że taki podmiot nie może dalej zlecać powierzonych mu zadań innym podmiotom, a w szczególnych przypadkach może to zrobić za zgodą agencji.

Rozporządzenie ustala również, że ARM jest odpowiedzialna za proces dystrybucji szczepionek, koordynuje ten proces i ustala jego zasady.

Pobocznym celem projektu jest również to, aby ukonstytuować schemat dystrybucyjny szczepionek przeciw COVID-19 z wykorzystaniem już istniejących regulacji, zamiast tworzenia nowych.

Uwagi do projektu można składać w terminie 3 dni od otrzymania niniejszego pisma.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum