Projekt Gowina ws. in vitro trafi do Sejmu przed 18 lipca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2009 18:28

Projekt Gowina wprowadza prawną ochronę embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet, zapłodnienia in vitro mają być dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet.

– Znając determinację pana Gowina, jeśli chodzi o pracę nad tym projektem, ilość czasu, który poświęcił pracując z zespołem, na pewno musi skończyć się tylko jednym, że złoży ten projekt w Sejmie. Natomiast drugi, konkurencyjny, zdecydowanie odmienny projekt będzie złożony przez panią poseł Kidawę-Błońską. Współpracuję z panią poseł bardzo mocno – podkreśliła w rozmowie z PAP minister zdrowia Ewa Kopacz. – To posłowie zdecydują, który z projektów będzie bliższy ich przekonaniom.

Gowin proponuje, by istniała możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce; wyklucza pobieranie komórek rozrodczych od osób trzecich. Sąd może zgodzić się na implantację embrionu ludzkiego innej kobiecie w przypadku: śmierci matki genetycznej, wycofania zgody na implantację, upływu dwóch lat od daty utworzenia embrionu ludzkiego.

Do in vitro nie będą kwalifikowane kobiety, które ukończyły 40. rok życia. W szczególnie uzasadnionych wypadkach od warunku tego będzie można odstąpić, jeżeli kobieta nie ukończyła 45. roku życia i nie sprzeciwia się to dobru dziecka. Z kolei w projekcie Kidawy-Błońskiej dopuszczono tworzenie zarodków nadliczbowych, ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. In vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie.

Do Sejmu trafiły projekty całkowicie zakazujące zapłodnienia in vitro: obywatelski komitetu „Contra In vitro” oraz poselski Bolesława Piechy (PiS). Projekt przewidujący refundację in vitro złożyła b. posłanka, obecnie eurodeputowana Joanna Senyszyn (Lewica).

Wprowadzenie nadzoru nad placówkami przeprowadzającymi zabiegi in vitro, dostosowanie prawa w tej dziedzinie do wymogów unijnych dyrektyw i Konwencji Bioetycznej, przy zachowaniu dostępności do tej metody - to główne założenia społecznego projektu ws. zapłodnienia in vitro, który ma zostać złożony w Sejmie w najbliższych tygodniach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum