Profesorowi grozi do 8 lat więzienia

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2008 11:10

Prof. Marek M. chirurg z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, szef Katedry i Oddziału Klinicznego Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego jest oskarżony o korupcję.

Bytomska prokuratura skierowała już akt oskarżenia do miejscowego Sądu Rejonowego. – Śledztwo rozpoczęliśmy w styczniu 2007 r. po tym, jak dyrektor Szpitala nr 4 zgłosił zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez profesora Marka M. – wyjaśnia Artur Ott, prokurator rejonowy w Bytomiu. – Na początku śledztwa mieliśmy materiał dowodowy dotyczący 20 łapówek przyjętych przez profesora...

Ostatecznie, w zakończonym 28 maja br. śledztwie prokuratura zgromadziła dowody dotyczące 38 zarzutów korupcyjnych. Podejrzany o łapówkarstwo prof. Marek M. według prokuratury łapówki przyjmował w latach 1998-2007.

– W sumie to kilkanaście tysięcy złotych. Najwyższa suma wręczona przez pacjenta podejrzanemu wynosiła półtora tysiąca złotych. Do wręczania łapówek dochodziło podczas konsultacji w gabinecie profesora, który decydował o przeprowadzeniu zabiegu i jego terminie – informuje prokurator Ott. – Podejrzany nie przyznał się do winy.

Prokuratura uważa, że materiał dowodowy jest „mocny”. Profesor twierdzi, że został pomówiony. W ocenie prokuratury jest to jego linia obrony, gdyż trudno zakładać, że 38 osób, nie znających się, postanowiło oczernić chirurga.

Marka M. nie aresztowano. Przed sądem będzie odpowiadał z wolnej stopy. Wcześniej jednak musiał wpłacić 50 tys. złotych poręczenia majątkowego. Na poczet przyszłych kar i grzywien policja zabezpieczyła należący do profesora samochód wartości 40 tys. zł.

Marek M. nie kieruje już Katedrą i Oddziałem Klinicznym Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej. Decyzją prokuratora został zawieszony w czynnościach ordynatora. Jest jeszcze wojewódzkim konsultantem ds. chirurgii naczyniowej. Nie wiadomo kiedy sprawą prof. Marka M. zajmie się sąd. Prawdopodobnie nastąpi to po wakacjach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum