Prof. Kuczyński: Zagraniczne banki nasienia działają w Polsce nielegalnie

Autor: DK, Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 30 września 2010 16:02

Niemieckie banki spermy oferują Polakom do 3 tys. zł miesięcznie za oddanie nasienia. Ale polscy androlodzy uważają, że niemieckie banki mogą naruszać prawo.

Prof. Kuczyński: Zagraniczne banki nasienia działają w Polsce nielegalnie

Oferowana kwota to średnio trzykrotnie więcej niż wynagrodzenie dla dawcy w polskich klinikach leczenia niepłodności.

– Za jednorazowe oddanie próbki dawca nasienia otrzyma 750 zł. W jednym miesiącu można oddać nasienie maksymalnie 4 razy – czytamy na stronie internetowej niemieckiego banku nasienia działającego na polskim rynku.

Wystarczy mieć od 18 do 50 lat, wypełnić internetowy kwestionariusz i przejść badania. Pobór nasienia przeprowadza polskie laboratorium położne najbliżej miejsca zamieszkania dawcy. Stąd materiał trafia do Niemiec.

– W Polsce nie ma żadnych przepisów dotyczących sposobu funkcjonowania i standardów dla banków nasienia. W Europie reguluje to dyrektywa unijna, jeśli została wdrożona w danym kraju. W takim przypadku wymiana próbek możliwa byłaby jedynie między dwoma certyfikowanymi ośrodkami leczenia niepłodności. W Polsce dyrektywa nie została wdrożona i nie ma takiego ośrodka – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Waldemar Kuczyński z Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej Kriobank z Białegostoku.

– Jeżeli zatem odbywa się w Polsce wymiana z zagranicznymi placówkami, to w moim pojęciu nielegalnie. Ośrodki z krajów unijnych podlegających dyrektywie nie mają prawa przesyłać lub otrzymywać próbek z ośrodków w kraju, który jej nie wdrożył – wyjaśnia prof. Kuczyński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum