Prof. Hofmański: projekt dot. kar za aborcję konieczny wobec błędów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2013 19:43

Projekt, dotyczący m.in. kar za aborcję, opracowany przez komisję kodyfikacyjną prawa karnego jest zaproszeniem do merytorycznej debaty nad potrzebą zmian regulacji karnej - głosi wtorkowe oświadczenie komisji, podpisane przez jej szefa prof. Piotra Hofmańskiego.

"Przewidujemy zorganizowanie spotkania konsultacyjnego, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich zainteresowanych środowisk prawniczych, medycznych, bioetycznych i społecznych" - zaznaczył prof. Hofmański. 

Kilka dni temu media poinformowały, że komisja kodyfikacyjna prawa karnego, działająca przy ministrze sprawiedliwości, przygotowała propozycje zmian w kodeksie karnym, przewidujące wprowadzenie pojęcia "dziecka poczętego" i odpowiedzialności karnej matki za "śmierć dziecka poczętego" pod warunkiem, że było zdolne do samodzielnego życia. 

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, 17 grudnia, że "rząd nie podejmie żadnej inicjatywy, która zmieniłaby zapisy dotyczące prawa antyaborcyjnego".

W poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn zaprzeczył, że resort przygotowuje tego rodzaju projekt. - Projekt komisji nie może być utożsamiany z przedłożeniem rządowym, bowiem jego przyjęcie i modyfikacja jest autonomiczną decyzją ministra sprawiedliwości - oświadczyło ministerstwo sprawiedliwości. 

Propozycje zmian w kodeksie karnym przygotowała komisja kodyfikacyjna poprzedniej kadencji kierowana wówczas przez prof. Andrzeja Zolla. We wtorek pierwsze posiedzenie odbyła komisja nowej kadencji mianowana na lata 2013-2017 i kierowana przez prof. Hofmańskiego.  Komisja kodyfikacyjna poinformowała w oświadczeniu, że w najbliższych dniach zostanie opublikowane na jej stronach internetowych uzasadnienie projektu zmian w kodeksie karnym, w tym wytłumaczenie sensu zaproponowanych zmian. 

Jak wyjaśnił prof. Hofmański projekt przewiduje m.in., że zakazy karne chroniące życie i zdrowie człowieka obejmą także swoim zakresem dziecko poczęte zdolne do życia poza organizmem matki.

"Jest to bezwzględnie konieczne wobec pojawiających się błędów medycznych w opiece nad kobietami w zaawansowanej ciąży, przy obecnym stanie wiedzy lepiej diagnozowane oraz potrzebę odpowiedniej oceny prawnej zabójstw takich kobiet" - dodano w oświadczeniu. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum