Prof. Dębski: prof. Chazan nie powinien być dyrektorem publicznego szpitala

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2014 20:02

Prof. Romuald Dębski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Bielańskiego w Warszawie w rozmowie z Gazetą Wyborczą przyznaje, że szanuje prawo prof. Bogdana Chazana do odmowy wykonywania zabiegów aborcji. W jego jednak opinii profesor nie powinien być z takim podejściem dyrektorem publicznego szpitala.

W ocenie prof. Dębskiego "fajnie jest powiedzieć kobiecie będącej w ciąży, że wszystko jest dobrze, jednak czasem okazuje się, że dziecko jest chore". - Dobrze, gdy można je leczyć, jednak, jeśli nie można, to gdzie miałbym tych rodziców odesłać? - pyta ginekolog.

Zaznacza również, że do niego przyjeżdżają lub są przysyłane kobiety z całej Polski, u których wstępnie zdiagnozowano poważne wady płodu. Jak tłumaczy, on sam wspólnie z zespołem robią wszystko, by matki i ich dzieci uratować.

Prof. Dębski przyznaje, że przerwanie ciąży to ostateczność. Decydują się na nie kobiety, których dzieci nie da się wyleczyć, pomóc im w żaden sposób. Część tych kobiet kontynuuje ciążę i rodzi, a część woli zakończyć ciążę wcześniej. Kobiety same podejmują decyzję, mają do tego prawo, a lekarze te decyzje, zgodnie z prawem, powinniśmy uszanować.

Więcej: wyborcza.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum