Prof. Chazan: odwołam się od kary dla szpitala im. Św. Rodziny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2014 09:39

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie, na który NFZ nałożył karę ok. 70 tys. złotych za niewskazanie pacjentce placówki, gdzie mogłaby wykonać zabieg aborcji, odwoła się od tej decyzji - zapowiedział dyrektor szpitala prof. Bogdan Chazan.

- Zamierzam się odwołać. Uważam, że jest to niewłaściwe, niesprawiedliwe, że (nie jest tak, iż - red.) żaden szpital nie musi wykonywać wszystkich procedur, jakie znajdują się w kontrakcie - powiedział w piątek (4 lipca) TVN24 prof. Chazan.

Ocenił, że kara to "okup za życie dziecka". "Jest to kara - jak mówił profesor - której rezultatem będzie zmniejszenie możliwości zakupu leków, środków opatrunkowych i w efekcie koszty tej kary zapłaci szpital.

- Nie jest to zresztą kara, która byłaby adekwatna. Szpital dostałby za wykonanie aborcji 1600 zł. Kara wynosi 70 tys. zł., a więc ta kara ma wyraźnie charakter represyjny" - dodał.

Jak zaznaczył, w Polsce wykonuje się rocznie mniej więcej 700-800 legalnych aborcji, natomiast oddziałów położniczych jest ok. 400, co oznacza, że średnio przypadają dwie aborcje na jedną placówkę.

- Nie jest moim zadaniem organizacja wykonywania aborcji w Polsce, ale myślę, że są pewne sposoby organizacyjne, żeby nie zmuszać lekarzy, nie zmuszać szpitali, w których tego typu tradycji nie ma, do wykonywania zabiegów aborcji - powiedział.

Zdaniem dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny to państwo, a nie lekarz, powinno "zorganizować informację" na temat placówek, które wykonują zabiegi aborcji.

W czwartek (3 lipca) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował, że NFZ nałożył na szpital im. Świętej Rodziny karę w wysokości ok. 70 tys. złotych. Oprócz NFZ, kontrole w placówce przeprowadziły: konsultant krajowy ds. ginekologii oraz Rzecznik Praw Pacjenta. Wnioski z kontroli przekazano m.in. prokuraturze i właścicielowi szpitala, którym jest miasto Warszawa.

Kontrole przeprowadzono po tym, jak prof. Chazan - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania aborcji, mimo że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg.

Arłukowicz poinformował, że konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki uznał, iż w szpitalu doszło do naruszenia prawa. Minister podkreślał, że każdy szpital ma swego zarządzającego i ten zarządzający musi podejmować decyzje zgodne z prawem i zgodne z umową, którą zawiera z NFZ.

- Każdy szpital musi wykonywać umowę w pełnym zakresie. I klauzula sumienia dotyczy tylko i wyłącznie lekarza, nie ma możliwości, aby klauzula sumienia dotyczyła szpitala - zaznaczył minister.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum