Producenci środków dezynfekcyjnych alarmują: zwolnienie z akcyzy na alkohol tylko do piątku

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2020 10:43

Tylko do piątku ( 27 marca) będą obowiązywały ułatwienia do firm produkujących z alkoholu etylowego środki do dezynfekcji dla służby zdrowia. W dobie kryzysu epidemiologicznego producenci apelują o wydłużenie obecnie przyjętych wyjątkowych zasad nabywania przez nich surowców.

Szpitale w całej Polsce zostaną bez zaopatrzenia w środki do dezynfekcji? Fot. Shutterstock

Przypomnijmy. Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie zwalniające z podatku akcyzowego firmy, które chcą produkować płyny dezynfekujące z alkoholu spożywczego. Ta zasada ma obowiązywać do 27 marca. O pilną zmianę tego terminu  apeluje lubelska spółka Medisept, producent środków dezynfekcyjnych  do zastosowań medycznych, zaopatrująca przede wszystkim szpitale w całej Polsce - informuje Dziennik Wschodni.

Firma zwraca uwagę, że znalazła się w krytycznej sytuacji. Jeżeli nie uda jej się zdobyć surowca do produkcji środków dezynfekcyjnych, za kilka dni będzie musiała zamknąć zakład. To oznacza, że szpitale w całej Polsce zostaną bez zaopatrzenia w ich środki. 

Do produkcji środków dezynfekcyjnych dla służby zdrowia wymagany jest certyfikowany alkohol. Kupno surowca bez certyfikatu na co pozwoliło ostatnie rozporządzenie ministra finansów, ma obowiązywać tylko do piątku. 

Więcej: dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum