Proces Krzysztofa Grzegorka: 30 czerwca rozprawa apelacyjna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2010 12:56

30 czerwca odbędzie się rozprawa apelacyjna w procesie byłego wiceministra zdrowia Krzysztofa Grzegorka.

Sąd Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej skazał 4 listopada ubiegłego roku Krzysztofa Grzegorka za korupcję na karę roku i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata, 22,5 tys. zł grzywny oraz zakazał mu zajmowania kierowniczych stanowisk w służbie zdrowia przez cztery lata.

– Oskarżony i jego obrońca wnieśli do sądu apelacyjnego o uniewinnienie lub o przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania – powiedział przewodniczący wydziału karnego odwoławczego sądu w Kielcach sędzia Wojciech Arczyński. Dodał, że apelacje złożyło również troje z czworga współoskarżonych. Sąd wymierzył im kary od 10 do 18 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres próby od dwóch do trzech lat oraz grzywny w wysokości od 1 do 8 tys. zł.

Sąd Rejonowy, zgodnie z oskarżeniem Prokuratury Okręgowej w Radomiu, skazał Grzegorka za siedem zarzutów; cztery o charakterze korupcyjnym i trzy dotyczące poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Zarzuty dotyczą okresu od lipca 2001 r. do listopada 2003 r., kiedy Grzegorek był zastępcą dyrektora w skarżyskim ZOZ. Miał wówczas przyjąć od przedstawicieli firmy Johnson&Johnson Polska korzyści majątkowe w kwocie ponad 22 tys. zł, w zamian za preferowanie przy zakupie materiałów medycznych tej firmy.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Magdalena Michalewicz podkreśliła, że na podstawie zebranego materiału dowodowego wina oskarżonych nie budzi wątpliwości. Krzysztof Grzegorek chciał i przyjął korzyść majątkową z funduszu promocyjnego Johnsohn&Johnsohn Polska; potwierdziły to przekonujące zeznania przedstawicieli handlowych tej firmy jak i cztery fikcyjne faktury - zaznaczyła sędzia.

Na początku czerwca 2008 roku Grzegorek podał się do dymisji ze stanowiska wiceministra zdrowia. W lipcu zrezygnował z immunitetu poselskiego. Wcześniej, po odejściu z resortu, zawiesił członkostwo w PO i klubie parlamentarnym tej partii.

Radomska prokuratura okręgowa od września 2006 r. prowadzi śledztwo dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych od firmy Johnson&Johnson i innych firm medycznych przez dyrektorów, ordynatorów i innych pracowników ponad 100 szpitali. Zarzuty postawiono 104 podejrzanym. Do tej pory do sądu skierowano 19 aktów oskarżenia obejmujących 44 osoby. Osiem z nich otrzymało wyroki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum