Procedura naliczania chorobowego - będą zmiany

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2009 12:18

Posłowie zadecydują jakie składniki wynagrodzenia trzeba uwzględnić przy obliczaniu wypłaty dla pracownika pozostającego na tzw. chorobowym i urlopie macierzyńskim.

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zmieniony ma być art. 41 ust. 1, którego rozbieżne interpretacje (szczególnie w sprawie premii) doprowadziły do zaniżania wynagrodzeń i zasiłków pracowników objętych motywacyjnymi systemami wynagradzania – informuje Rzeczpospolita.

TK uznał, że jest niekonstytucyjny, gdy rozumieć go w taki sposób, że w podstawie wymiaru nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi – w okresie przyjętym do jej ustalenia – składników wynagrodzenia, od których uiścił on składkę chorobową, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania chorobowego (wyrok z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06)

Projekt zmiany tego przepisu zakłada, że przy ustalaniu podstawy wymiaru nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku na podstawie przepisów o wynagrodzeniu lub zawartych układów zbiorowych albo na podstawie umowy o pracę – czytamy w Rzeczpospolitej.

Do Sejmu wpłynął również podobnie brzmiący rządowy projekt w tej samej sprawie. Zgodnie z nim nie uwzględniane będą składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one w tym czasie wypłacane. Nie wymienia więc umowy o pracę.

Ministerstwo Pracy planuje głębsze zmiany w ustawie chorobowej. Pracodawcom podoba się pomysł, aby zasiłek naliczać od zadeklarowanej podstawy wymiaru składek chorobowych w określonym czasie – podaje Rzeczpospolita.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum