Prezydium NRL o KRN oraz podatku od towarów i usług

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2017 13:01

Jak poinformowano na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelna Rada Lekarska zajęła w piątek (29 grudnia) stanowiska ws. projektu rozporządzenia ministra zdrowia dot. Krajowego Rejestru Nowotworów oraz ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach.

NRL zwraca uwagę na konieczność wymiany obecnych kas rejestrujących na kasy rejestrujące online Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prezydium NRL po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia w sprawie Krajowego Rejestru Nowotworów zwraca m.in. uwagę, iż część wymaganych danych jest określona opisowo i bez wzoru karty trudno jest ocenić, czy będą wpisywane w formie wolnotekstowej, czy jako listy do wyboru.

W przypadku ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, Zastrzeżenia NRL budzi fakt, że projektowana zmiana będzie nakładała - począwszy od roku 2020 - na lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących działalność leczniczą w formie praktyki zawodowej obowiązek ewidencjonowania sprzedaży i kwot podatku należnego ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy pomocy kas rejestrujących „online”.

W konsekwencji na lekarzy i lekarzy dentystów zostaną nałożone dodatkowe obowiązki związane z wymianą obecnych kas fiskalnych oraz ponoszeniem kosztów dostępu do systemu transmisji danych. Objęcie wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących działalność leczniczą niezależnie od wysokości osiąganego przychodu z tytułu prowadzonej działalności bezwzględnym obowiązkiem wymiany obecnych kas rejestrujących na kasy rejestrujące online może doprowadzić do sytuacji, w której koszt wymiany kasy i jej utrzymania stanie się nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do przychodu, jaki osiąga praktyka lekarska.

Więcej: www.nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum