Prezydent podpisał ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2019 20:33

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ustawa ma zapewnić równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły.

Prezydent podpisał ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami
Profilaktyczną opiekę zdrowotną w szkole mają sprawować pielęgniarki albo higienistki, a opiekę stomatologiczną - lekarze dentyści. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Ustawa, która została podpisana w poniedziałek (27 maja) przez prezydenta, ma na celu zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, udzielanych w ramach opieki.

Ma też doprowadzić do zintegrowania działań osób sprawujących opiekę zdrowotną nad uczniami oraz umożliwić podjęcie rzeczywistej współpracy z rodzicami i pełnoletnimi uczniami.

Opieka zdrowotna nad uczniami, realizowana w szkole, obejmie profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych oraz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych.

Profilaktyczną opiekę zdrowotną w szkole mają sprawować pielęgniarki albo higienistki, a opiekę stomatologiczną - lekarze dentyści.

W szkołach, w których nie ma gabinetów profilaktyki zdrowotnej opieka ma być prowadzona w miejscach określonych w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. W przypadku braku gabinetów dentystycznych w gabinetach poza szkołą albo dentobusach.

Do monitorowania opieki zdrowotnej nad uczniami uprawnieni będą wojewodowie oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmian wprowadzanych w ustawie - Prawo oświatowe dotyczących orzeczenia lekarskiego dla uczniów klas sportowych, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

PAP - Monika Witkowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum