Prezydent podpisał ustawę dot. składek w czasie opieki nad dzieckiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2013 13:22

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę (14 sierpnia) nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która umożliwia opłacanie z budżetu państwa składek za osoby nieubezpieczone, przedsiębiorców, zleceniobiorców i rolników przez okres do trzech lat sprawowania przez nich opieki nad dzieckiem.

Prezydent podpisał ustawę dot. składek w czasie opieki nad dzieckiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dzięki nowelizacji od 1 września, kiedy nowe prawo wejdzie w życie, z budżetu państwa opłacane będą składki na ubezpieczenia społeczne osobom rezygnującym z pracy w związku z opieką nad dzieckiem - pracującym dotychczas na podstawie umowy zlecenia, prowadzącym firmy, współpracującym ze zleceniobiorcami i przedsiębiorcami, a także osobom dotąd nieubezpieczonym.

Zmiany obejmą także ubezpieczonych w KRUS. Dzięki nowemu rozwiązaniu osoby nieubezpieczone, przedsiębiorcy, zleceniobiorcy i rolnicy zyskają analogiczne uprawnienia jak pracownicy korzystający z urlopów wychowawczych.

- Ta ustawa to bezpieczeństwo socjalne niewątpliwie wzmacnia, bo wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób zarobkowały co najmniej 6 miesięcy, daje tytuł do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i zdrowotnego, a pozostałym - do ubezpieczenia emerytalnego - zaznaczyła Irena Wóycicka, prezydencka minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum