Prezydent podpisał ustawę. Będą nas leczyć lekarze z Ukrainy?

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2020 13:02

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą zapewnić kadry medyczne w czasie epidemii - poinformowało we wtorek (29 grudnia) biuro prasowe jego kancelarii.

Prezydent podpisał ustawę. Będą nas leczyć lekarze z Ukrainy?
Ustawa zakłada umożliwienie, na uproszczonych zasadach, pracy w Polsce personelowi medycznemu spoza terytorium Unii Europejskiej. Fot. Shutterstock

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych zakłada umożliwienie, na uproszczonych zasadach, pracy w Polsce personelowi medycznemu z tzw. państw trzecich, czyli spoza terytorium Unii Europejskiej.

Nowela upraszcza ponadto zasady powrotu do zawodu medycznego osób mających przerwę w wykonywaniu danego zawodu dłuższą niż pięć lat, przez zastąpienie obowiązku odbycia przeszkolenia wykonywaniem zawodu pod nadzorem innej osoby wykonującej zawód medyczny.

Ustawa wchodzi w życie, co do zasady, 30 grudnia 2020 r.

Przypomnijmy, że ustawa była ostro krytykowana przez środowisko lekarskie.

Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej jednoznacznie negatywnie oceniło projekt ustawy i wnosiło o jego odrzucenie w całości ponieważ, jak argumentowano:
• niesie on za sobą zagrożenie życia i zdrowia pacjentów poprzez dopuszczenie do wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty osób bez rzeczywistej weryfikacji ich kompetencji oraz znajomości języka polskiego;
• znacznie utrudnia samorządowi lekarskiemu spełnianie ustawowego obowiązku sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu;
• jest niezgodny z prawem unijnym;
• wykazuje liczne cechy niedopracowania i niespójności a nawet niechlujności legislacyjnej.

Nowe przepisy wprowadzają istotne ułatwienia w zatrudnianiu osób głównie z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Nie będą one musiały nostryfikować dyplomów, odbyć stażu podyplomowego lub ubiegać się o uznanie stażu ani składać egzaminu LEK/LDEK. Wymogiem wobec nich jest minimum trzyletnie doświadczenie w pracy jako lekarz specjalista zdobyte w ciągu ostatnich pięciu lat, prawo pobytu w Polsce i złożenie oświadczenia o znajomości języka polskiego. Prawo wykonywania zawodu będzie ograniczone do pięciu lat i będzie dotyczyło jedynie konkretnej placówki medycznej, która chciała zatrudnić lekarza i określonego zakresu czynności.

Lekarzom spoza UE potrzebne będzie jeszcze uzyskanie opinii konsultanta krajowego. Ma ocenić czy szkolenie odbyte przez lekarza zagranicznego odpowiada w istotnych elementach programowi szkolenia w Polsce. Na podstawie decyzji ministra prawo wykonywania zawodu będzie przyznawać okręgowa rada lekarska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum