Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2013 18:32

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek (2 grudnia) nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Wprowadza ona m.in. maksymalną opłatę za pobyt w izbie wytrzeźwień. W życie nie wejdą zaś przepisy dotyczące środków przymusu w izbach - zakwestionował je TK.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości

Sejm zmienił ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi na początku stycznia. Prezydent skierował ją jednak do Trybunału Konstytucyjnego, a ten w lipcu uznał za niekonstytucyjne niektóre jej przepisy.

Zgodnie z ustawą to samorządy, a nie minister zdrowia będą określać opłaty za pobyt w izbach wytrzeźwień. Maksymalnie będzie to 300 zł (co roku waloryzowane), a nie jak do tej pory 250 zł. Samorządy określą też zasady doprowadzania, przyjmowania, zwalniania osób nietrzeźwych oraz organizacji izb wytrzeźwień. 

Kwestie opłat musiały zostać określone w ustawie, bo w kwietniu 2012 r. TK uznał dotychczasowe zasady ich ustalania za niekonstytucyjne. Dodatkowo jednak zapisy ustawy podczas prac legislacyjnych uzupełniono o zawarte wcześniej w rozporządzaniu zapisy o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego wobec osób trafiających do izb. O wykreślenie ich z projektu w czasie prac w parlamencie apelowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. 

W połowie stycznia prezydent skierował nowelizację do TK. We wniosku zakwestionowany został przepis dotyczący stosowania przymusu. Przymus ten - zgodnie z uchwalonym przepisem - w formie unieruchomienia osoby miałby polegać na obezwładnieniu z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftanów bezpieczeństwa albo "innych urządzeń technicznych". Zapis ten przewidywał więc otwarty katalog środków przymusu, co - jak wskazał prezydent - nie jest zgodne z ustawą zasadniczą. 

Trybunał podzielił argumentację prezydenta, wskazując, że niedopuszczalne jest pozostawienie w ustawie tak dużego zakresu swobody odnośnie stosowania przymusu. Uzasadniając orzeczenie, sędzia TK Wojciech Hermeliński zaznaczył, że według zaskarżonego przepisu - poza wymienionymi w ustawie - nie było wykluczone używanie innych środków przymusu o różnym stopniu intensywności. "Powyższa uwaga odnosi się także do urządzeń, które w czasie uchwalania ustawy w ogóle nie były znane" - mówił sędzia. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum