Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie informacji medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2014 18:04

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę (23 lipca) nowelizację ustawy o systemie informacji medycznej. Zgodnie z jej przepisami szpitale i przychodnie będą mogły o trzy lata dłużej prowadzić dokumentację medyczną pacjentów w formie papierowej.

Dotychczas obowiązująca ustawa nakłada na podmioty medyczne obowiązek prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 sierpnia tego roku. Po jej nowelizacji będzie możliwe prowadzenie dokumentacji w formie papierowej lub elektronicznej do 1 sierpnia 2017 r..

Wydłużenie terminu wejścia w życie przepisu dotyczącego prowadzenia dokumentacji jedynie w formie elektronicznej ma pozwolić wszystkim podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych na kompleksowe przygotowanie procesu wdrożenia tego obowiązku.

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej jest częścią systemu informatyzacji ochrony zdrowia; zakłada on także wprowadzenie elektronicznych kart pacjenta, e-recept i e-skierowań - te rozwiązania znajdą się w projekcie rządowym.

Dzięki prowadzeniu dokumentacji medycznej w formie elektronicznej pacjenci otrzymają możliwość monitorowania statusu na liście osób oczekujących w kolejce do lekarza lub na badanie. Poradnie będą drogą elektroniczną przypominać o terminie wizyty. Pacjent będzie mógł w domu zalogować się i sprawdzić zalecania lekarskie z ostatniej wizyty.

Zmiany w ustawie o systemie informacji medycznej 26 czerwca uchwalił Sejm. Senat zajął się nimi na początku lipca, nie rekomendował jednak wprowadzenia żadnych poprawek.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 31 lipca 2014 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum