×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezydent podpisał nowelę ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 23 grudnia 2014 18:53Zaktualizowano: 23 grudnia 2014 18:54

Kierowanie sms-ów dotyczących sytuacji alarmowych będzie możliwe tylko na numer 112 - stanowi podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dotychczas przepisy zakładały, że dostawca publicznie dostępnych usług telefonicznych zapewnia kierowanie sms-ów nie tylko na numer alarmowy 112, ale też na pozostałe: policyjny - 997, straży pożarnej - 998 oraz pogotowia ratunkowego - 999.

Zgodnie z nowymi przepisami wysyłanie sms-ów dotyczących sytuacji alarmowych będzie możliwe tylko na numer 112.

Jak podkreślali autorzy projektu, zmiany dotyczące sms-ów alarmowych wynikają m.in. z tego, że wśród zgłoszeń odbieranych poprzez telefony alarmowe przeważają te głosowe. Sms-y są rozwiązaniem, które ma pomóc m.in. osobom niesłyszącym w powiadomieniu służb o niebezpiecznej sytuacji czy zagrożeniu.

"Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania technicznego tego zagadnienia oraz fakt, że przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych o charakterze alarmowym nie będzie tak powszechne jak w przypadku połączeń głosowych, nie jest zasadne takie rozbudowywanie systemu, aby rozszerzać tę funkcjonalność również na numery 99x" - wyjaśniali autorzy regulacji w uzasadnieniu nowelizacji.

Wiadomości wysłane na numer 112 mają być przesyłane przez operatorów do jednego z 17 regionalnych centrów powiadamiania ratunkowego.

Nowelizacja wyłącza z obowiązku kierowania sms-ów na numer 112 usługi roamingu międzynarodowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum