Prezydent podpisał nowelę ustawy o izbach lekarskich
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek (18 czerwca) nowelę ustawy o izbach lekarskich. Ujednolica ona drogę odwoławczą od orzeczeń sądów dyscyplinarnych, kończących w przypadku zawodów medycznych postępowanie w sprawie.

Kasacja będzie mogła być wnoszona z powodu uchybień wymienionych w art. 439 par. 1 k.p.k. (chodzi m.in. o przypadki, gdy w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona lub niezdolna do orzekania lub gdy sąd był nienależycie obsadzony lub którykolwiek z jego członków nie był obecny na całej rozprawie) lub innego rażącego naruszenia prawa. Kasacja może być wnoszona także z powodu niewspółmierności kary.
Uchwalona ustawa jest wynikiem inicjatywy ustawodawczej Senatu. Wykonuje ona wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w czerwcu 2010 r. stwierdził niezgodność ustawy o izbach lekarskich z konstytucją, w zakresie, w jakim wyłącza prawo lekarza ukaranego przez Naczelny Sąd Lekarski w drugiej instancji karą nagany, do wniesienia odwołania do sądu.
TK zakwestionował przepis ustawy już uchylonej. Wydanie orzeczenia przez TK było jednak konieczne po to, by sąd, który zadał pytanie prawne w tej sprawie, mógł rozpoznać odwołanie od orzeczenia dyscyplinarnego wydanego w czasie obowiązywania owej ustawy.
W styczniu 2010 r. weszła w życie ustawa o izbach lekarskich, która stanowi, że "od prawomocnego orzeczenia sądu lekarskiego kończącego postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy () przysługuje kasacja do Sądu Najwyższego w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia". Oznacza to, że kasacja przysługuje bez względu na rodzaj orzeczonej kary.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)