Prezydent chce uzdrawiać służbę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2009 19:54

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział podczas środowego spotkania z pracownikami szpitala w Nysie (woj. opolskie), że zaangażuje się w działania na rzecz poprawy sytuacji w służbie zdrowia.

Wśród spraw do załatwienia Lech Kaczyński wymienił podniesienie nakładów na służbę zdrowia.

– Trzeba powoli, krok po kroku, wracać do zakładanego poziomu finansowania w wysokości 12 proc. Nie obiecuję zrobienia tego w przeciągu roku czy dwóch - oświadczył prezydent.

Lech Kaczyński zaznaczył, że uporządkowania wymaga też kwestia płac w służbie zdrowia. Jego zdaniem w tej chwili są one zróżnicowane, przy wykonywaniu tych samych prac - w sposób nieprawdopodobny.

Zdaniem prezydenta trzeba również wprowadzić zmiany organizacyjne, które wyeliminują mechanizm ciągłego zadłużania się szpitali i ciągłego pokrywania długów z budżetu.

- To powoduje, że jednostki w istocie lepsze są w finansowaniu wypierane przez gorsze - mówił.

Prezydent zapowiedział swoją aktywność ustawodawczą w sprawie służby zdrowia, nie mówił jednak o szczegółach.

- Będę aktywny w ramach konstytucji, która daje mi prawo inicjatywy ustawodawczej i prawo weta. (...) Efekty naszych prac będą szeroko konsultowane ze środowiskami medycznymi i będą widoczne w ciągu dwóch-trzech miesięcy - zaznaczył.

Przypomnijmy w poprzednim roku Lech Kaczyński zawetował 3 ustawy z pakietu zdrowotnego. Prezydent tłumaczył wówczas, że nie podpisując trzech z sześciu ustaw zdrowotnych, spełnia „swoje obietnice wyborcze”. Prezydent Lech Kaczyński zapewniał wtedy, że jest gotowy do rzeczowej dyskusji na temat zmian zarówno z rządem, jak i z opozycją oraz ze środowiskami lekarzy, pielęgniarek, związkami zawodowymi i z każdym, kto może przedstawić rzeczowe, zgodne z konstytucją plany.

Lech Kaczyński zaznaczał końcem listopada ub. r., że docenia zalety rynku, ale w gospodarce, a nie w tak wrażliwej sferze, jaką jest ludzkie zdrowie.

- Ludzkie zdrowie, pacjent, to nie jest towar taki jak samochód, czy meble - mówił wówczas L. Kaczyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum