Prezydent: będę konsultował zwiększenie ochrony prawnej pracowników służby zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2020 07:16

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podejmie konsultacje m.in. z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ws. zwiększenia ochrony pracowników służby zdrowia przed agresywnymi atakami. Jak podkreślił, jeśli to konieczne, będzie się domagał wprowadzenia odpowiednich zmian prawnych.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prezydent był pytany podczas środowej (29 kwietnia) sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku, czy - wobec doniesień mediów o atakach na pracowników służby zdrowia - złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który chroniłby ich przed agresją. Odpowiedział, że skonsultuje się w tej sprawie z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem.

- Nie słyszałem o takich sytuacjach, w których dochodziłoby do incydentów napaści na pracowników ochrony zdrowia, czy żeby była konieczna dodatkowa ochrona, ale zapytam i skonsultuję się w tej sprawie. Jeśli jest taka konieczność, to będę domagał się podjęcia większej aktywności ze strony policji i będę się domagał, żeby odpowiednie zmiany prawne zostały wprowadzone - podkreślił Duda.

- Do tej pory nie były mi zgłaszane takie inicjatywy, ale obiecuję, że odbędę konsultacje w tym temacie" - zaznaczył.

W połowie kwietnia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w liście skierowanym do prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasza Jankowskiego wyraził zaniepokojenie zagrożeniem bezpieczeństwa medyków i pracowników służby zdrowia.

Jak poinformował, otrzymał "informacje o atakach i mowie nienawiści nakierowanej na osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia". Bodnar napisał, że przedstawicielka Okręgowej Izby Lekarskiej lek. Maria Kłosińska wskazuje na trzy obszary hejtu, z jakim spotykają się lekarze i lekarki - "nierzetelne informacje medialne publikowane bez wcześniejszej weryfikacji, nienawistne słowa wobec tych, którzy decydują się opowiedzieć o nieprawidłowościach systemu walki z epidemią w mediach społecznościowych". RPO wskazał także na "ataki pracowników służby zdrowia przez indywidualne osoby z ich otoczenia (sąsiedzi, pasażerowie transportu publicznego, pracownicy usług handlowych)".

O atakach na pracowników służby zdrowia informował m.in. portal internetowy Onet.pl.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum